Czym różni się patrzenie na fotografię od patrzenia przez fotografię? Czy interpretacja zdjęcia zależy od tego, kto patrzy? Co by się zmieniło gdyby czarno-białe zdjęcia stały się kolorowe? Czym jest kadr i jakie daje możliwości?
Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć podczas dwóch warsztatów „Widzi-mi-się” – dla dzieci (7-10 lat) i dla dorosłych, 30 września (niedziela) w Fundacji Archeologia Fotografii.
Uczestnicy warsztatów będą oglądać i „czytać” fotografię, czyli zdobywać umiejętność uważnego i świadomego patrzenia na zdjęcie oraz zadawania pytań i spojrzenia nieco poza kadr aparatu. „Widzi-mi-się” to warsztaty, podczas których przekonacie się, że oglądanie zdjęć może być przygodą pełną nowych odkryć.
Zapraszamy na dwa warsztaty – jeden specjalnie dla dzieci, a drugi dorosłych. Oba odbywają się w tym samym czasie i miejscu. Rodzice mogą więc przyprowadzić dzieci i sami uczestniczyć w zajęciach dla dorosłych.
Warsztaty dla dorosłych prowadzi Monika Szewczyk-Wittek, dla dzieci – Zuzanna Zasacka (szczegółowy opis warsztatów poniżej). Punktem wyjścia dla obu będą wybrane fotografie z wystaw „Choreografia obrazów. Fotografia performatywna: Zbigniew Dłubak, Mariusz Hermanowicz, Antoni Zdebiak” oraz „Promienie” Adama Pańczuka. Na wystawach zobaczymy zdjęcia, które przypominają teatralne przedstawienie. Fotograf jest reżyserem, a czasem także aktorem. Zastanowimy się po co artyści sięgają po fotografię zainscenizowaną? Po co kierują obiektyw właśnie na siebie – dlaczego robią miny, grają, gestykulują i odgrywają scenki? Co zdradzają autoportrety? Dlaczego serię zdjęć ogląda się całkiem inaczej niż pojedynczą fotografię?
Dzieci wspólnie z Zuzanną Zasacką, edukatorka dziecięcą, będą bawić się w fotograficzny teatr. Stworzą kolaże i kompozycje, a potem wcielą się w różne postacie, odegrają scenki. Warsztaty dla dorosłych poprowadzi Monika Szewczyk-Wittek, wykładowczyni, fotoedytorka i jurorka konkursów fotograficznych. Wspólnie z uczestnikami będzie przyglądać się gestom na zamówienie oraz granicom wolności autora i aktora.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc. Maksymalna liczba uczestników w każdej z grup – 15 osób. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: warsztaty@faf.org.pl
kiedy: 30 września 2017 (sobota), godzina 13.00
czas trwania: 2 godziny
gdzie: Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Andersa 13
limit miejsc: 15 osób na każdym warsztacie
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa