O nas

„Archeologią fotografii nazywam działanie, którego celem jest odkrywanie, badanie i komentowanie zdarzeń, faktów, sytuacji dziejących się dawniej,  w tzw. przeszłości fotograficznej” Jerzy Lewczyński.

Fundacja Archeologia Fotografii zajmuje się opracowywaniem oraz ochroną archiwów polskich fotografów i fotografek. Powstała w 2008 roku i obecnie opiekuje się archiwami kilkunastu artystów i artystek, które poddane są kompleksowej pracy: porządkowanie, digitalizowanie i udostępnienie on-line. Prowadzimy galerię, projekty badawcze, organizujemy wystawy, warsztaty i wykłady. Wydajemy albumy i książki poświęcone teorii oraz historii fotografii. Produkujemy limitowane reprinty w niskich edycjach oraz odbitki barytowe. Pracujemy z artystami współczesnymi, inspirujemy do nowego spojrzenia na fotografię historyczną oraz do patrzenia na nią w kontekście archiwów fotograficznych.

Wystawy ze zbiorów opracowanych przez FAF prezentowane były m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, Musée de l’Elysée w Lozannie i podczas festiwalu PhotoEspaña w Madrycie. Książka pt. Wojciech Zamecznik. Photo-graphics, wydana przez Fundację z okazji wystawy artysty w galerii Zachęta, została uznana za najlepszy katalog w konkursie Paris Photo-Aperture Foundation PhotoBook Award w 2016 roku. Za swoja działalność Fundacja została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego w 2013 roku.

Fundatorzy

Rafał Lewandowski
Anna Duńczyk-Szulc

Rada fundacji

Armelle Dłubak 
Karolina Lewandowska
Adam Mazur 
Stefan Okołowicz
Krzysztof Pijarski 
Karolina Puchała-Rojek
Agnieszka Rayss 
Maciej Szymanowicz

Translate »