Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w serii wydarzeń towarzyszących wystawie Zabić biel. Fotografia poza realizmem, które odbywają się w ramach programu Warsaw Gallery Weekend 2024. Będą to: wykład i warsztat „Techniki świadomego słuchania” dr Weroniki Kobylińskiej, performans „Akademia Sztuki Niszczenia. Tnij. Depcz. Gnieć” Macieja Tomaszewskiego oraz warsztat „Foto-quest. Rozgrywka z fotografią współczesną” Alicji Lesiów.
1 października, g. 18:00, Techniki świadomego słuchania – wykład i warsztat dr Weroniki Kobylińskiej
Wystawa „Zabić biel. Fotografia poza realizmem” dotyka kwestii sposobów postrzegania rzeczywistości i redefinicji pojęcia „fotograficznego spojrzenia”. „Jak brzmi biel?” to sensoryczne spotkanie warsztatowe opierające się na formule stosowanej m.in. przez Brandona LaBelle’a i poszerzające tematykę ekspozycji o konteksty nie-wzrokocentryczne. Krótkiej części wykładowej (o sposobach analiz wydarzeń audialnych) będą towarzyszyły warsztaty polegające na grupowym eksplorowaniu publicznej przestrzeni sonicznej wokół Fundacji Archeologia Fotografii i próbach wdrażania krytycznych trybów słuchana.
Wydarzenie towarzyszące WGW 2024 w ramach programu „SPOTKANIA”
15 października, g. 19:30, Akademia Sztuki Niszczenia. Tnij. Depcz. Gnieć – performans z publicznością – Maciej Tomaszewski
W 1962 Nam June Paik rozbijał skrzypce w serii performance’ów „One for Violin Solo”. Był to wyraz radykalnej krytyki wobec konwencji artystycznych. Podniesiona w działaniach Fluxusu kwestia znaczenia aktu destrukcji wciąż jest aktualna w dobie krytyki nadmiaru przedmiotów w kulturze konsumpcji. Gdy globalne łańcuchy dostaw przyczyniają się do nadprodukcji dóbr, a przedmioty tracą funkcję na rzecz fetyszyzacji, destrukcja ujawnia pustkę, która kryje się za iluzją wartości rzeczy.
W ramach działań towarzyszących wystawie „Zabić biel. Fotografia poza realizmem”, zapraszamy publiczność do skonfrontowania się z pytaniem: kiedy akt niszczenia staje się aktem tworzenia? W interaktywnej grze widzki i widzowie wcielą się w rolę krytyków i zdecydują, które działania przeprowadzane w galerii traktują jako nośne znaczeniowo, a których nie postrzegają jako akt twórczy. Interaktywny charakter kwestionuje arbitralność decyzji estetycznych, problematyzując władzę w polu kultury. W epoce, gdy algorytmy kształtują nasze doświadczenia, Akademia Sztuki Niszczenia prowokuje do myślenia o alternatywnych modelach wspólnotowego decydowania o wartości dzieł.
Wydarzenie towarzyszące WGW 2024 dzięki dotacji Fundacji Sztuki Polskiej ING na działania performatywne
29 października, g. 18:00, Foto-quest. Rozgrywka z fotografią współczesną – warsztat Alicji Lesiów
„Foto-quest. Rozgrywka z fotografią współczesną” wykorzystuje gamifikację jako
narzędzie atrakcyjnego rozwijania kompetencji w zakresie poruszania się po świecie współczesnej fotografii: związanych z nią pojęć technologicznych i teoretycznych. Poprzez interaktywną grę osoby uczestniczące (starsza młodzież i dorośli) konfrontują się z różnymi zdjęciami i hasłami, co angażuje w grupowy, wspólnotowy proces twórczej interpretacji oraz analizy zdjęć. Każda runda przeplatana jest krótkimi wykładami, w trakcie których zespół FAF przedstawia szerszy kontekst omawianych terminów, oferując głębszy wgląd w to medium.
Wydarzenie towarzyszące WGW 2024 dzięki dotacji Fundacji Sztuki Polskiej ING na działania edukacyjne
UWAGA! na Foto-quest obowiązują zapisy: fundacja@faf.org.pl