Znany przede wszystkim z archiwów Duchampa i Witkacego, portret wielokrotny był jedną z najpopularniejszych rozrywek fotograficznych początku XX wieku. W prywatnych kolekcjach i w domowych archiwach wciąż można odnaleźć zdjęcia prezentujące zwielokrotnione odbicia postaci. W Rosji nazwany był „amerykańską zabawą”, w USA „multifotografią”, do Polski przywiózł go Witkacy, wracając z Sankt Petersburga. Zaprezentujemy unikatowy zbiór portretów wielokrotnych z całego świata, często nieznanego autorstwa. To jeden z typowych przykładów fotografii nieartystycznej – wernakularnej, której wartość zarówno historyczna jak i rynkowa jest wciąż niedoceniania. Podczas wernisażu będzie czynna stacja portretu wielokrotnego, gdzie każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie.
Wystawa towarzyszy premierze książki „Wernakularne. Eseje z historii fotografii” autorstwa Clément Chéroux, jednego z najciekawszych współczesnych kuratorów i krytyków fotografii.
W cyklu 7 inspirujących esejów autor opowiada historię jednej z najmniej zbadanych i najbardziej różnorodnych dziedzin fotografii – fotografii użytkowej i nieartystycznej.
CLÉMENT CHÉROUX
Jest głównym kuratorem fotografii w Centre Pompidou, historykiem i krytykiem sztuki. Był kuratorem licznych wystaw, w tym „Le troisième œil. La photographie et l’occulte” („Trzecie oko. Fotografia i okultyzm”; Maison européenne de la photographie, 2004); „La subversion des images. Surréalisme, photographie, film” („Subwersja obrazów. urrealizm, fotografia film”; Centre Pompidou, 2009); „Shoot! La photographie existentielle” („Shoot! Fotografia egzystencjalna”; Rencontres d’Arles, 2010); „Derrière le rideau. L’esthétique Photomaton” („Za zasłoną. Estetyka Photomatonu”; Musée de l’Élysée, 2012); Henri Cartier-Bresson (Centre Pompidou, 2014); Paparazzi (Centre Pompidou-Metz, 2014). Clément Chéroux jest też autorem bądź współautorem blisko dwudziestu książek na temat fotografii.
Amerykańska zabawa. Portrety wielokrotna z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza
– wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend
Wernisaż: 26 września (piątek), godz. 19.00
ul. Andersa 13, obok kl. VII, Warszawa
Wystawa czynna: 27 września- 24 października 2014
godziny otwarcia:
pon., czw., pt.: 11.00-17.00
wt., śr.: 11.00-19.00
Premiera książki: październik 2014, wydawca: Fundacja Archeologia Fotografii. Więcej: www.archeologiafotografii.pl
Wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend.
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydziału Kultury Ambasady Francji w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI.
Lokal przy ul. Andersa 13 jest wykorzystywany na cele kulturalne przez Fundację Archeologia Fotografii dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Fotografia po prawej: Osoba anonimowa, (ok. 1910), USA.