Dom na głowie w Fundacji

Zapraszamy na pokazy filmu "Dom na głowie", opracowanego z taśm filmowych Wojciecha Zamecznika, wybitnego grafika i projektanta, przez reżysera i operatora Adama Palentę.  Kameralne pokazy odbędą się w siedzibie Fundacji na Andersa 13:10 września, 18.00 (wtorek), 18 września, 18.00 (środa), 28 września, 17.00 (sobota). Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

Odkrywane po latach filmy amatorskie z PRL urzekają swoją formą i niepowtarzalnym poczuciem humoru. Rzadko jednak filmy ukazują życie poza sferą publiczną. We wczesnym okresie PRL kamera filmowa nie była powszechnie dostępnym sprzętem. Odkryte w archiwum grafika Wojciecha Zamecznika filmy z lat 1949-1966, są materiałem niezwykle cennym – zarówno pod względem estetycznym, jak i dokumentalnym. 

W niepokazywanych dotąd filmach czarno-białych i kolorowych, nakręconych przez Wojciecha Zamecznika na taśmie 16 mm i 8 mm, widzimy żonę, dorastających synów, ulubionego psa Figę oraz znajomych i współpracowników, m.in.: Stanisława Zamecznika i Maurycego Stryjeckiego. Śledzimy sceny w mieszkaniu Zameczników, wspólne wakacje, podróże zagraniczne. Jest to format amatorski w rękach grafika dobrze zorientowanego w technice i estetyce filmowej – sceny rodzinne są pieczołowicie wybrane i zmontowane przez autora, co sprawia, że wydają się mniej przypadkowe. 

Wśród odkrytych taśm znalazły się także filmy animowane i materiały eksperymentalne, powstałe w pracowni autora na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych lub na potrzeby innych projektów.

W swoim filmie Adam Palenta wykorzystał wybór z ponad trzech godzin materiału filmowego Wojciecha Zamecznika, zdigitalizowanego przez Fundację w ramach programu „Archiwistyka społeczna” w 2012 roku. Ujęcia dokumentalne pokazywane są razem z pracami graficznymi oraz materiałem eksperymentalnym w niezmienionej formie. Interesującym obrazom towarzyszy muzyka Marcina Maseckiego.

Koncepcja i realizacja filmu: Adam Palenta
Współpraca: Julia Odnous
Muzyka: Marcin Masecki
Konsultacja merytoryczna: Juliusz Zamecznik, Monika Supruniuk
Produkcja: Fundacja Archeologia Fotografii, 2013
Czas trwania: 30 minut

Digitalizacja materiału filmowego Wojciecha Zamecznika dofinansowano w ramach programu Archiwistyka społeczna 2012.

 

 

Translate »