Myślimy książki - warsztaty

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem publikacji fotograficznych na zajęcia p.t.: Myślimy książki  –  warsztaty w oparciu o zdjęcia warszawskiej architektury lat 60 i 70. XX w. Warsztaty odbędą się 21-22 czerwca w Fundacji Archeologia Fotografii. Prowadzący: Ludomir Franczak i Krzysztof Pijarski.  Warunki aplikacji, opis projektu i biogramy prowadzących poniżej. Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Kiedy: 21-22 czerwca 2014 (sobota-niedziela)
Gdzie: siedziba Fundacji Archeologia Fotografii, ul. Andersa 13, Warszawa (wejście obok klatki VII)
Prowadzący:  Ludomir Franczak, Krzysztof Pijarski
Organizator: Fundacja Archeologia Fotografii
Pomysł i koordynacja: Marta Przybyło-Ibadullajev
Dla kogo: dla studentów uczelni artystycznych i fotograficznych, fotografów, animatorów kultury, archiwistów, kuratorów oraz wszystkich osób które chcą pracować nad szeroko pojętymi publikacjami fotograficznymi
Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 czerwca 2014

Warunki uczestnictwa: Przesłanie do dnia 10 czerwca formularza zgłoszeniowego wraz z przykładem dotychczasowej działalności w postaci od 2 do 3 projektów (własne fotografie, koncepcja lub realizacja wystawy, projekty graficzne, opisane działania czy pomysły animacyjne)  w plikach o łącznym rozmiarze nie większym niż 10 MB.  
Warsztaty są bezpłatne.

O projekcie: Zapraszamy do udziału w dwudniowych warsztatach wokół książki fotograficznej. Podczas zajęć poznamy techniki pracy z fotografią, dowiemy się jak budować narrację fotograficzną, jak pracować z archiwalnymi zdjęciami oraz na co zwracać uwagę robiąc książki. Na zajęciach będziemy działać „analogowo”, stworzymy makiety, używając gotowych materiałów archiwalnych, każdy z uczestników będzie miał możliwość także  skorzystania z własnych fotografii, zbiorów czy obrazów.

Prowadzący, artyści o ogromnym doświadczeniu z zakresie działań na polu sztuk wizualnych i książki artystycznej, wprowadzą uczestników w problematykę pracy z obrazami o różnorodnym charakterze, materiałami, łączeniem zdjęć z tekstem, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.  Efektem warsztatów będzie wydawnictwo, w którym znajdą się prace powstałe podczas zajęć. Uczestnicy otrzymają certyfikaty o odbyciu warsztatów.

Warsztaty będą okazją do poznania opracowywanych przez fundację zbiorów po fotografach: Tadeuszu Sumińskim, Marii Chrząszczowej i Wojciechu Zameczniku.

Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona.

O prowadzących:

Ludomir Franczak (1974). Artysta wizualny poruszający się na polach multimediów, malarstwa, grafiki, instalacji, designu, performance i teatru. Swoje projekty prezentuje w galeriach, muzeach, przestrzeni publicznej i teatralnej w Polsce, Danii, Szwecji, Anglii, Portugalii, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, we Włoszech i na Węgrzech. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Karin Danielsson, Leo Palmestal). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP) i trzykrotnym marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007 i laureatem festiwalu Spotkania 2011 Fundacji Łódzkich Spotkań Teatralnych. Nominowany do tytułu Кulturysta roku 2013 przez dziennikarzy radiowej Trójki.
Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem licznych wydawnictw artystycznych. Działa czynnie jako kurator i animator kultury.
lfranczak.blogspot.com
3cmbooks.blogspot.com

Krzysztof Pijarski  artysta/badacz posługujący się medium fotografii, doktor historii sztuki, tłumacz, adiunkt w Łódzkiej Szkole Filmowej. Absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i PWSFTviT w Łodzi. Jego praca doktorska jest poświęcona Michaelowi Friedowi modernizmowi i fotografii. Stypendysta Fulbrighta na Johns Hopkins University w Baltimore (2009-2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Shpilman Institute of Photography.
W roku 2010 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się antologia tekstów Allana Sekuli w jego przekładzie. Jest także redaktorem tomu Archiwum jako projekt.
W ramach działalności artystycznej przeważnie realizuje prace podejmujące problem losu i mocy obrazów w (po)nowoczesnym świecie.  Autor książki Lives of the Unholy (2013), która przygląda się polskiej transformacji ustrojowej za pośrednictwem perypetii warszawskich pomników.
pijarski.art.pl

Fundacja Archeologia Fotografii od 2008 roku zajmuje się ochroną archiwów fotograficznych. Obecnie prowadzi prace nad archiwami 7 polskich artystów (m.in. Zbigniew Dłubak i Zofia Chomętowska) – konserwuje, digitalizuje oraz udostępnia publicznie fotografie. Prace z archiwów znajdujących się pod opieką Fundacji prezentowane są podczas wystaw (m.in. Warszawa, Mińsk, Madryt) i projektów specjalnych, powstają książki, albumy oraz opracowania. Zdigitalizowane  fotografie można zobaczyć  w bazie internetowej. Fundacja prowadzi własną galerię, gdzie można oglądać przede wszystkim wystawy fotografii historycznej. Specjaliści Fundacji dzielą się swoją wiedzą podczas warsztatów i konsultacji – uczą jak chronić zdjęcia i jak opracowywać  prywatne archiwa fotograficzne. Fundacja, za swoją działalność została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013.

Warsztaty towarzyszą wystawie z serii Warszawa nieoczywista: Tadeusz Sumiński. 

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Translate »