Opis odcinka
Odkryj świat, w którym fiaty i suszarki do włosów stają się bohaterami sztuki, a elektryczne koce przekształcają się w bohaterów intrygujących kompozycji fotograficznych. W latach 70. XX wieku, w środku socjalistycznej Polski, Danuta Rago zrobiła coś, co wydawało się niemożliwe: z nudnej rzeczywistości fotografii reklamowej stworzyła spektakl wyobraźni.
Jej zdjęcia były jak dopracowane spektakle teatralne – fiaty błyszczały, fabryki mamiły feerią barwą, modele okularów przeciwsłonecznych wyglądały jak rekwizyty z futurystycznych opowieści. W naszej opowieści dowiecie się, jak Rago eksperymentowała z kolorem, światłem i fakturą, łamiąc wszelkie schematy naszego pojmowania fotografii użytkowej czy reklamowej. W zdominowanym przez mężczyzn świecie fotografii nie tylko odnalazła swoje miejsce, ale też była zdeterminowana by stworzyć indywidualny język wizualny.
W tym odcinku podcastu „Na rewersie” przyglądamy się, wraz z Weroniką Kobylińską, jak Danuta Rago zmieniła oblicze polskiej fotografii reklamowej. Dlaczego jej zdjęcia były tak odważne? Jaką historię skrywa zdjęcie z sesji zdjęciowej wykonanej na warszawskim lotnisku Okęcie? I co sprawiało, że każdy przedmiot w jej obiektywie nabierał magicznego wymiaru? Zanurz się w tej fascynującej opowieści i usłysz, jak zwykłe, codzienne przedmioty mogą stać się niezwykłe.
Odcinek powstał dzięki dotacji Fundacji Totalizatora Sportowego.