Oprowadzanie kuratorskie dr Weroniki Kobylińskiej po wystawie "Zabić biel. Fotografia poza realizmem" i spotkanie z artystką - Dominiką Sadowską

Termin: 16 października 18:00
Miejsce: Fundacja Archeologia Fotografii, ul Chłodna 20, Warszawa
Wstęp wolny
Czas trwania: ok. 60-90 minut

Kogo Hermanowicz fotografował na dachu jednego z bloków w Olsztynie? Czyja widmowa twarz ujawnia się z pracy Georgiewa? Jak można wykonać fotomontaż? Czy łatwo połączyć fotografię i performans? To tylko niektóre z pytań, na które odpowie kuratorka wystawy – dr Weronika Kobylińska. Podczas spotkania opowie w jaki sposób Andrzej Georgiew, Mariusz Hermanowicz i Antoni Zdebiak – artyści, których spuściznami opiekuje się Fundacja Archeologia Fotografii – przekraczali realizm medium fotograficznego i przełamywali (zwyczajowo konotowaną z fotografią) prawdę obrazu. Wraz z nami poznajcie bliżej metodę fotomontażu, fotografii bezkamerowej, drapania emulsji światłoczułej oraz zestaw akcesoriów ciemniowych, niezbędnych w fotografii analogowej.

W drugiej części spotkania, Dominika Sadowska – której instalacje znajdują się na ekspozycji – opowie o swojej strategii wizualnej, zainteresowaniu sposobami ludzkiej percepcji, zabiegach miniaturyzacji dzieł sztuki a przede wszystkim: dlaczego czerń to kolor, który długo budził jej fascynację i przyczynił się do powstania serii „BLACK”.

DOMINIKA SADOWSKA (ur. 1977) – artystka wizualna, członkini stowarzyszenia Grafikens Hus, stypendystka MKiDN. Absolwentka łódzkiej ASP, gdzie obecnie wykłada na stanowisku profesorskim. W 2012 uzyskała stopień doktora w dziedzinie fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi a w 2020 zrobiła habilitację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Sięga po fotografię, grafikę oraz video, tworząc autorskie instalacje i obiekty. Kluczowym aspektem jej twórczości jest badanie interakcji intermedialnych w polu sztuki i eksplorowanie problemu subiektywności ludzkiej percepcji. Jej prace znajdują się w zbiorach narodowych i prywatnych (m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie; Museo Civico, Cremona; Kaliningrad State Art Gallery, Kaliningrad; Grafikens Hus; Ville de Liege).
Więcej jej prac można zobaczyć na stronie: dominikasadowska.com

🟥 Spotkaniu towarzyszy tłumaczenie PJM Anny Boryckiej
🟥 Wystawa jest prezentowana w ramach Warsaw Gallery Weekend 2024 – największego festiwalu sztuki współczesnej w regionie!

Fotografia wyróżniająca: Andrzej Georgiew, Małgorzata Georgiew, siostra fotografa, 1989-1990, © M. Georgiew / FAF

Na zdjęciu jest fotografia Andrzeja Georgiewa przedstawiająca jego siostrę Małgorzatę Georgiew. Jest to portret En Face, z widoczną perforacją negatywu po lewej i prawej stronie, oraz celowymi zarysowaniami autora na warstwie obrazu.