Otwarcie galerii na Chłodnej 20 i wystawa Marka Piaseckiego

Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos przeprowadzają się! Wspólnie otwierają nowe miejsce poświęcone fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. Nowa galeria zostanie zainaugurowana wystawą opartą o fragment archiwum Marka Piaseckiego. Stworzył ją czternastoosobowy zespół kuratorski w ramach sześciu spotkań warsztatowych, zrealizowanych wspólnie przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Fundację Archeologia Fotografii.
Wernisaż odbędzie się 18 stycznia o godz. 18.00 przy ul. Chłodnej 20.

Czternaście osób, wyłonionych w ramach otwartego naboru Towarzystwa “ę” i FAF, brało udział w warsztatach, których celem było stworzenie profesjonalnej wystawy fotograficznej. Spotkania dotyczyły archiwum fotografii Marka Piaseckiego – fotografa, rzeźbiarza i malarza związanego w latach 50. i 60. ze środowiskami artystycznymi Warszawy i Krakowa. Efektem tej współpracy jest wystawa, której głównym tematem jest wielość odnosząca się zarówno do samej twórczości Piaseckiego (tematów, estetyk, gatunków), jak i formy powstawania wystawy oraz wykorzystania punktów widzenia, które zderzały się w zespołowej pracy kuratorskiej. Przez kolejne części wystawy przeprowadzą pytania, które narodziły się w trakcie pracy kuratorskiej. Grupa kuratorów przygląda się kwestiom statusu fotografii w archiwum, niepokojącej estetyki, obserwacji codzienności i tożsamości twórcy.

Proces, w którym uczestniczyła grupa kuratorska był innowacyjny. W międzypokoleniowym zespole spotkało się czternaście osobowości i wrażliwości – uczestnicy projektu są związani z fotografią jako twórcy, odbiorcy, pasjonaci lub badacze. – To był eksperyment, wystawa jest wynikiem procesu, w który zaangażowaliśmy różne punkty widzenia, doświadczenia, interpretacje – mówi Agnieszka Pajączkowska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, która prowadziła warsztaty. Kuratorzy pracowali z 950 dotychczas zeskanowanymi zdjęciami (łączna, szacowana liczba negatywów w archiwum to 20 000). Za przeprowadzenie warsztatów i realizację wystawy odpowiada Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, które realizuje działania społeczno-kulturalne wykorzystując jako narzędzie wspólnej pracy m.in. fotografie, archiwa lokalne czy sztukę współczesną.

Fundacja Archeologia Fotografii od lipca 2017 roku digitalizuje i opracowuje zbiór w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To proces, który rozpoczął się niedawno i będzie trwał kilka lat. Docelowo zdjęcia zostaną udostępnione publiczności na portalu internetowym.

Wystawa będzie pierwszym wydarzeniem w kamienicy na Chłodnej 20, gdzie od stycznia przenoszą się dwie organizacje zajmujące się fotografią: Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos. W nowej siedzibie znajdzie się galeria / sala warsztatowa, archiwum, pracownia digitalizacyjna i siedziby obu instytucji.

Kuratorzy i organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy 18 stycznia o godz. 18.00. Podczas wernisażu będzie można poznać zespół kuratorski i porozmawiać o kulisach pracy nad wystawą. Wstęp jest wolny. Od godz. 20.30, część dalsza wieczoru w klubie Chłodna 25, gdzie zagra dj Dobry.

Wystawa czynna do końca stycznia.

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

organizator: Fundacja Archeologia Fotografii
współorganizator: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”
miejsce: nowa siedziba Fundacji Archeologia Fotografii i Sputnik Photos
adres: ul. Chłodna 20
otwarcie: 18 stycznia, godzina 18.00
wystawa czynna w dniach: 19.01-31.01.2018
godziny otwarcia: codziennie w godz. 11.00-19.00
zespół kuratorski: Michał Czarnecki, Magdalena Gaładyk, Wanda Janakiewicz, Dominika Jaruga, Tomasz Kaczorowski, Szymon Karpiński, Joanna Kostana, Michał Kotowski, Radosław Kowalik, Agnieszka Pajączkowska, Alina Rudnicka, Joanna Sosnowska, Justyna Szybińska, Zofia Zwierzchowska-Hajnosz
prowadząca zespół: Agnieszka Pajączkowska
wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/724163914444182/

Marek Piasecki (1935-2011) – artysta posługujący się fotografią, rzeźbą, malarstwem, autor instalacji i asamblaży. W latach 50. i 60. związany ze środowiskami artystycznymi Warszawy (m.in. Teatr na Tarczyńskiej) i Krakowa (II Grupa Krakowska), uczestniczył w najważniejszych prezentacjach polskiej sztuki współczesnej m.in: II Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1957) i III Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1959). Publikował w “Świecie Młodych” i “Stolicy”, “Po prostu”, “Kierunkach”, “Fotografii”, “Polsce”, “Poezji”, “Więziach” oraz “Ty i Ja”, “Tygodniku Powszechnym”. Robił zdjęcia miast i przedmieść, fotografował wnętrza swojej krakowskiej pracowni, wykonywał portrety i akty, fotografie eksperymentalne i reportażowe. Tworzył też unikalne heliografie (ślady cieczy lub działań mechanicznych na podłożu światłoczułym).
W lipcu 2017 roku Fundacja Archeologia Fotografii rozpoczęła opracowanie archiwum negatywów pozostawionych przez artystę, przechowywanych dotychczas w podkrakowskich Goszycach. Szacowany na około 20 tysięcy negatywów zbiór, składa się głównie z małoobrazkowych klisz, częściowo posegregowanych i opisanych. W ramach digitalizacji w 2017 roku opisanych i udostępnionych zostanie pierwszych 500 klatek negatywów.

Informacje o organizatorach:
Fundacja Archeologia Fotografii jest pierwszą pozarządową instytucją w Polsce, która kompleksowo zajmuje się opracowaniem i ochroną archiwów czołowych polskich fotografów. Powstała w 2008 r. i w ciągu kilku lat objęła opieką archiwa m.in.: Zbigniewa Dłubaka, Zofii Chomętowskiej, Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Tadeusza Sumińskiego, Marii Chrząszczowej, Wojciecha Jastrzębskiego, Andrzeja Georgiewa, Mariusza Hermanowicza oraz Marka Piaseckiego. Fotografie są porządkowane, inwentaryzowane, digitalizowane, a także udostępniane on-line. Fundacja prowadzi galerię oraz zajmuje się projektami badawczymi, artystycznymi, wydawniczymi i edukacyjnymi. Za swoją działalność została uhonorowana m. in. nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 oraz Paris Photo Aperture Photobook Award 2016 za album „Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie”.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” – organizacja, która realizuje projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce od 2002 roku. Wśród najważniejszych aktywności Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” wymienić można: produkcję projektów artystycznych i społecznych, organizację szkoleń, przyznawanie dotacji, wydawanie książek. Jej członkowie tworzą i promują nowe modele działania w sferze kultury oraz prowadzą projekty, które wynikają z ich pasji i obserwacji świata. Organizację tworzy sieć animatorów kultury w całym kraju, stabilnych partnerów, doświadczenie i umiejętności, które pozwalają eksperymentować, wyznaczać nowe trendy i wdrażać odważne projekty. Więcej informacji na www.e.org.pl.

Translate »