Premiera Amerykanki w Cudzie nad Wisłą

Cud nad Wisłą i Fundacja Archeologia Fotografii zapraszają na wyjątkową nocną premierę książki połączonej z koncertem zespołu Janek i jego Combo i pokazem zdjęć z archiwów Zofii Chomętowskiej.  Amerykanka –  to książka ze zdjęciami Zofii Chomętowskiej w interpretacji Jakuba Śwircza i Kuby Dąbrowskiego.   
Impreza odbędzie się w Klubokawiarni Cud nad Wisłą (Wybrzeże Kościuszkowskie, na wysokości BUW-u)  21 czerwca o godzinie 20.30. Wydarzenie w ramach projektu „Żywe Archiwa”.

 

„Zofia Chomętowska nie była Amerykanką. To oczywiste. Polska nigdy nie była Ameryką. To również prawda. Ale nie o nią nam przecież chodzi. Ameryka jest po prostu daleko, kiedyś, w czasach młodości Chomętowskiej była jeszcze dalej. Od zawsze jednak była krajem pełnym fotografii, potrzeby wizualnej reprezentacji, sfotografowania wszystkiego. Dzięki temu łatwiej pobudzała wyobraźnię.” (fragment z „Amerykanki”, tekst Kuba Śwircz).
Publikacja, wypełniona fotografiami jest jak mały notatnik, rodzaj pamiętnika, który wertujemy z niezobowiązującą przyjemnością. Materiał fotograficzny, zupełnie nieznany, publikowany po raz pierwszy, pokazuje okruchy życia codziennego przedwojennej Polski.    
Książka ukazuje się w edycji 300 egzemplarzy. Dostępna będzie w promocyjnej cenie 29 zł.
Zapraszamy do wspólnej zabawy nad Wisłą!   

Wydarzenie powstało w ramach projektu Fundacji Archeologia Fotografii Żywe Archiwa, mającego na celu twórczy dialog między klasykami polskiej fotografii, a współczesnymi twórcami.

Projekt Żywe Archiwa jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy: Warszawa Europejska Stolica Kultury, Kordegarda, Cud nad Wisłą, Citydoping, Galeria Asymetria

Patroni medialni: Portal Rzeczpospolita.pl, Plac Defilad, Artinfo, Fotopolis, Fotografia Kolekcjonerska, Foto

 

Zofia Chomętowska (1902-1991) – polska fotografka i dokumentalistka, jedna z najważniejszych postaci międzywojennej sceny fotograficznej. Uznana w środowisku fotografów piktorialistów nie stosowała technik specjalnych, zawsze fotografując małoobrazkowym aparatem Leica. Debiutowała pod koniec lat dwudziestych, brała udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą, wielokrotnie publikowała swoje zdjęcia w prasie specjalistycznej i codziennej. W Warszawie miała trzy indywidualne wystawy: w 1936 (PTF), 1939 (Salon Garlińskiego), 1979 (Muzeum Historyczne M. st. Warszawy). Jej najbardziej znane projekty dotyczą stolicy: przedwojennej (Warszawa wczoraj, dziś i jutro) oraz zrujnowanej (Warszawa Oskarża!), jednak twórczość Chomętowskiej jest bardzo różnorodna: wykonywała zarówno fotografie reklamowe, pejzaże, architekturę czy zdjęcia pokazujące życie mieszkańców Polesia.
Wykorzystane w projekcie Amerykanka fotografie powstały podczas licznych podróży Chomętowskiej po Polsce. Większość wykonana została prawdopodobnie w ramach etatowej pracy fotografa w Ministerstwie Komunikacji, którą artystka wykonywała od 1936 roku, wygrywając ogłoszony w prasie konkurs. Fotografie te zawieszane były w wagonach kolejowych, publikowane w wydawnictwach Ministerstwa. Zabrane wraz z całym archiwum przez Chomętowską w 1947 roku do Argentyny dotychczas nie były opracowane ani publikowane.

 

Kuba Dąbrowski – Ur. w 1980 roku w Białymstoku / Polska. Skończył socjologię na UJ i fotografię w ITF w Opavie / Czechy. Jako fotograf zajmuje się różnymi sprawami, czasami jeździ do Afganistanu, czasami fotografuje makijaże Chanel. Pracuje dla „Polityki“, „Exklusiva“, „Przekroju“, „PIGa“ i kilku innych magazynów. W „Przekroju“ prowadzi w tej chiwli cotygodniową autorską rubrykę o historii fotografii.
Prowadzi dwa blogi: http://kubadabrowski.blogspot.com, accidentswillhappen.blogspot.com. Robi też „swoje“ zdjęcia i krótkie filmy, wystawiał je w galeriach w Polsce (m.in. CSW Zamek Ujazdowski, Bunkier Sztuki, Arsenał) i za granicą (m.in. Berlin, Tokio, Rzym, Bukareszt).
Wydał książkę Western (2010)

 

Jakub Śwircz – Filozof, kurator, wykładowca. Interesuje się problematyką związaną z wpływem fotografii na masowe wyobrażenia, politycznością tejże, a także aktualną kondycją fotografii jako narzędzia sztuki.
Przez ostatnie cztery lata związany był z Yours Gallery. Od 2011 roku związany z  Fundacją Archeologii Fotografii. Pracował przy tak głośnych wystawach jak: 100 Suns Michaela Lighta czy Gamers Bownika. Organizował również retrospektywę filmów Reinera Holzemera.
W Yours Gallery realizował cykl spotkań – rozmów o fotografii. Jest stałym współpracownikiem Czwórki Polskiego Radia, a także magazynu Kikimora. Ostatnio był kuratorem na Show Offie – sekcji Miesiąca Fotografii w Krakowie, a także otworzył wystawę w Warszawie Za otwartymi drzwiami w ramach polsko-niemieckiego festiwlau Sasiedzi 2.0.