Publikacja z warsztatów "Myślimy książki"

W siedzibie fundacji dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych bezpłatna publikacja będąca efektem warsztatów „Myślimy książki”. Warsztaty towarzyszyły programowi wystaw z serii „Warszawa nieoczywista: Tadeusz Sumiski, Wojciech Zamecznik, Maria Chrząszczowa”.  Zapraszamy także do zapoznania się z dokumentacją warsztatów >>>
Projekt „Myślimy książki” – warsztaty w oparciu o zdjęcia warszawskiej architektury lat 60 i 70. XX w. współfinansowało Miasto Stołeczne Warszawa.

O publikacji:
„Myślimy książki” to zbiór niewielkich publikacji powstałych podczas warsztatów, poświęconych książce fotograficznej. Dwa dni intensywnych rozmów i pracy zaowocowało pięcioma projektami inspirowanymi fotografią warszawskiej architektury.
Uczestnicy pracowali w 5 grupach. Każda z nich wybrała zrobione w Warszawie zdjęcie jednego z artystów, których archiwa znajdują się pod opieką Fundacji Archeologia Fotografii: Wojciecha Zamecznika, Tadeusza Sumińskiego lub Marii Chrząszczowej. Wybrana fotografia stała się inspiracją i pretekstem do dalszych działań każdej z grup, których efektem była własnoręcznie wykonana makieta. Podczas warsztatów badali techniki pracy z fotografią, rozmawiali o tym, na co zwracać uwagę podczas tworzenia publikacji; łączyli różne materiały, porównywali papiery, sposoby łączenia kart, oglądali inspirujące wydawnictwa. Odkrywali potencjał ukryty w obrazach – analizując, wycinając, zmieniając jakość, malując, kopiując i niszcząc. Przewodnikami w tej pracy byli Ludomir Franczak i Krzysztof Pijarski, artyści o dużym doświadczeniu w zakresie działań na polu sztuk wizualnych i książki artystycznej.

Wymyślone podczas warsztatów książki koncentrują się na wizualnych, architektonicznych i społecznych aspektach Warszawy. „Jednostka” powstała na podstawie zdjęcia osiedla za Żelazną Bramą Tadeusza Sumińskiego. Oddzielne opowieści Ewy Behrens, Michała Dąbrowskiego i Małgorzaty Grygierczyk składają się w jedną, rozległą panoramę blokowiska. „Palimpsest”, wykonany przez Karla Hansena, Arlettę Wojtalę i Zuzannę Zasacką, zainspirowany warszawskim zdjęciem Wojciecha Zamecznika, to refleksja nad charakterem przestrzeni miejskiej, wykorzystująca jako metaforę uwarstwienia oklejonych plakatami parkanów. „Rozdroże” Kamili Dąbrowskiej, Wioletty Gołębiewskiej i Antoniny Gugały to wariacja na temat zdjęcia Placu na Rozdrożu Sumińskiego; zestaw pocztówek, w których autorki analizują przestrzeń architektoniczną jednego z bardziej znanych stołecznych placów. Ostatnia, najliczniejsza grupa, wybrała jako punkt wyjścia zdjęcie Wojciecha Zamecznika. Uczestnicy pracowali w dwóch podgrupach: „Przechodnie” Magdaleny Baranowskiej, Karoliny Kamody i Michała Radwańskiego, praca, w której zestawiono migawkowe ujęcia mieszkańców Warszawy, buduje opowieść o miejskim pośpiechu i wyobcowaniu; „Inskrypcje” Marty Bogdańskiej i Małgorzaty Nowak koncentrują się napisach i komunikatach jako przestrzeni retoryki wielkiego miasta.

Warsztaty „Myślimy książki” zostały dofinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa i odbyły się w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii na Andersa 13 wykorzystywanej na cele kulturalne dzięki pomocy dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Prowadzący:
Ludomir Franczak
http://lfranczak.blogspot.com, http://3cmbooks.blogspot.com
Krzysztof Pijarski
http://pijarski.art.pl
Pomysł i koordynacja: Marta Przybyło-Ibadullajev
Projekt okładki: Ludomir Franczak
Projekt graficzny broszury, fotografie dokumentujące warsztaty: Krzysztof Pijarski
 
Projekt „Myślimy książki” – warsztaty w oparciu o zdjęcia warszawskiej architektury lat 60 i 70. XX w. współfinansowało Miasto Stołeczne Warszawa

 

 

 

 

 

 

 

Translate »