Restauracja dostępna w Fundacji

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją Fundacji – książką Restauracja Julii Staniszewskiej i Mikołaja Łozińskiego. Książka dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. 
We wspólnej książce pisarza Mikołaja Łozińskiego i fotografki Julii Staniszewskiej śledzimy trzy historie. Historię upadku słynnej przed 1989 rokiem podwarszawskiej restauracji. Historię upadku rodziny, która ją prowadziła. I równocześnie fragment historii Polski: komunizmu, czasu przełomu i kapitalizmu.

Akcja tekstu dzieje się w wigilijny wieczór w nieogrzewanym budynku słynnej restauracji. Opowiedziana jest przez nieżyjącego od 30 lat jej założyciela – Karola, który nawet po śmierci nie opuścił restauracji, założonej na początku lat 50-tych.    
Karol wspomina dawną świetność tego miejsca. Przed 1989 rokiem spotykali się tu sportowcy, artyści, naukowcy, opozycjoniści, najważniejsi ludzie władzy. Tu często ważyły się losy państwa. Być może w jednej z zacisznych, pokrytych boazerią sal sfotografowanych przez Julię Staniszewską zdecydowano o wkroczeniu polskich wojsk do Czechosłowacji w 1968? Albo o wprowadzeniu stanu wojennego w 1981?
Założyciel restauracji opowiada też o swoich najbliższych: raz w roku skłócona rodzina spotyka się przy wigilijnym stole w pustej restauracji. Zastanawia się, jak do tego doszło, że jego rodzina zniszczyła tę najmodniejszą kiedyś restaurację w mieście. I jak to się stało, że restauracja zniszczyła jego rodzinę.

Oglądaj galerię zdjęć>>>    Czytaj fragment książki>>>

Julia Staniszewska / Mikołaj Łoziński  Restauracja
Tekst: Mikołaj Łoziński  Zdjęcia: Julia Staniszewska
Ilość stron: 56, Ilustracje: 17, Wymiary: 18 cm x 13 cm
Oprawa: miękka, Rok wydania: 2011

Julia Staniszewska (ur. 1978), artystka – posługuje się głównie fotografią dokumentalną. Autorka cykli Mieszkańcy ulicy Bryły, Luwr, Warszawa niecentralna, książki Paryż-Warszawa 24 godziny bez przerwy. Absolwentka wydziału multimediów w Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. W latach 2001-2005 związana z kolektywem „Des territoires”. Od 2005 roku mieszka i pracuje w Warszawie.
Mikołaj Łoziński (ur. 1980), pisarz i fotograf, autor powieści Reisefieber (2006), uhonorowanej nagrodą Kościelskich, powieści Książka (2011), a także Bajek dla Idy (2008).

 

Translate »