Soundsystem w Łodzi

W najbliższą sobotę, 19 stycznia 2013, o godzinie 19.00 odbędzie się koncert Dłubak Soundsystem w Muzeum Sztuki w Łodzi, w ms cafe. Adres:  ul. Więckowskiego 36.
„Dłubak Soundsystem” to niezwykły utwór, który jest dialogiem pomiędzy fotografiami klasyka polskiej neoawangardy – Zbigniewa Dłubaka (1921-2005), a eksperymentalną muzyką współczesną wiolonczelisty Mikołaja Pałosza i saksofonisty Raya Dickaty. Premiera tego audiowizualnego utworu, stworzonego według koncepcji Mikołaja Pałosza, odbyła się w ramach festiwalu Warszawska Jesień 2012.
 

Ułożone w sekwencje setki fotografii Dłubaka z cyklu „Gestykulacje” (1970-1978), tworzą wizualną warstwę dzieła – wielkoformatowe video zrealizowane przez Włodzimierza Kossaka. Narracja stworzona z obrazów dłoni i nagich korpusów, ich wzajemne relacje i przekształcenia stanowią wizualną partyturę dla muzyków.

Duetowi Pałosza i Dickaty’ego udało się stworzyć synergię pomiędzy obrazem, a muzyką. Dwa systemy znaków – wizualnych i muzycznych – są ze sobą zespolone. Między dźwiękiem a obrazem nie zachodzą proste relacje, jak w przypadku ilustracji czy wizualizacji. Praca wiolonczelisty i saksofonisty to analityczne odczytanie serii i sekwencji obrazów – podobieństw, różnic, zależności – a nie muzyczna interpretacja ich treści. Muzyka Pałosza i Dickaty’ego jest także poszukiwaniem kompromisu między precyzyjnymi wytycznymi wynikającymi z tej wizualnej partytury, a nieskrępowanym żywiołem free improvisation.

Koncepcja artystyczna – Mikołaj Pałosz        
Muzyka – Mikołaj Pałosz (wiolonczela), Ray Dickaty (saksofony)
Montaż i realizacja video – Włodzimierz Kossak
Koordynatorka – Katarzyna Kucharska-Hornung

Utwór powstał na zamówienie Fundacji Archeologia Fotografii.

Mikołaj Pałosz – niezależny wiolonczelista i improwizator. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej i awangardowej. W latach 1998-2008 był członkiem zespołu wiolonczelowego Conjunto Ibérico, z którym koncertował w Europie, Brazylii, Meksyku i USA. Jest stałym członkiem Warszawskiej Grupy Cellonet. Jego solowa płyta Cellovator DUX 0628 z improwizacjami i współczesnymi kompozycjami ukazała się w 2008 roku. Wspólnie z saksofonistą Rayem Dickaty i perkusistą Pawłem Szpurą tworzą improwizujące trio Osaka Vacuum.

Ray Dickaty – brytyjski saksofonista i improwizator. Jest aktywną postacią sceny muzyki improwizowanej. Współtworzy liczne zespoły, w tym Osaka Vacuum, Infant Joy czy Solar Fire Trio. Obecnie jest członkiem zespołu Loka, nagrywającego dla wytwórni Ninja Tunes. Ma za sobą długą współpracę z zespołami Spiritualized i Moonshake. Występuje na ponad sześćdziesięciu płytach. Grał z postaciami tak różnorodnymi jak Soulsavers, Eddie Prevost, Sonic Youth, Fred Frith, Damo Suzuki, Lol Coxhill, John Edwards czy Durutti Column. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Włodzimierz Kossak – montażysta, operator filmowy, muzyk, improwizator. Fascynuje go problem poszerzenia percepcji muzyki poprzez obraz. Wykorzystując technologię komputerową, poszukuje nowych form wyrazu, które przełamują linearny charakter postrzegania. Studiował w Milton Avery School of Fine Art w Nowym Jorku. W 2001 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fagotu u profesora Zbigniewa Płużka. Uczestniczył w montażu filmu Igora Krenza „Rerum”, był operatorem polsko-greckiej produkcji „The Winter”.

Translate »