Jak można „czytać” fotografie ze zbiorów rodzinnych? Jakie opowieści uruchamiają w odbiorcach i w ich właścicielach? W jaki sposób archiwa przechowywane w domach są odbiciem pamięci zbiorowej, a w jakim stopniu ją tworzą i przekazują? Kolektyw VEHA (Białoruś) pracuje z zdjęciami wernakularnymi z prywatnych archiwów. Prowadzi badania, realizuje wystawy i książki, koncentrując się na zagadnieniu tożsamości i kodów kulturowych.
Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie VEHA: Wieczór panieński. W spotkaniu wezmą udział członkinie grupy: Lesya Pczolka (https://www.facebook.com/lesyapchelka) i Olga Gritcuk (https://www.facebook.com/olga.gritcuk), które opowiedzą o ukończonych projektach i formach pracy z fotografią archiwalną.
Jeśli w Twoich rodzinnych archiwach znajdują się zdjęcia ślubne wykonane przed 1985 r. na terenie współczesnej Białorusi i chcesz by zostały włączone do kolekcji VEHA – przynieś je ze sobą na spotkanie! Zdjęcia zostaną zeskanowane i opublikowane na stronie http://www.veha.by/
Kiedy: 19.07.2019 (piątek), godzina 19.00
Gdzie: Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Chłodna 20, Warszawa
fot. Hradzianka, powiat Osipowicze, obwód mohylewski, lata 50. XX wieku. Z archiwum rodziny Byczkowych.