Czym różni się patrzenie na fotografię od patrzenia przez fotografię? Czy to, co widzimy zależy od tego, kto patrzy? Co by się zmieniło, gdyby czarno-białe zdjęcia stały się kolorowe? Czym jest kadr i czego na zdjęciu nie widzimy?
Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć podczas dwóch warsztatów „Widzi-mi-się” – dla dzieci (6-12 lat) i dla dorosłych, 28 maja w Fundacji Archeologia Fotografii. Będziemy oglądać i „czytać” fotografię. Brzmi dziwacznie i zastanawiacie się, co to znaczy „czytanie fotografii”? To umiejętność uważnego i świadomego patrzenia na zdjęcie. Zadawania pytań i spojrzenia nieco poza kadr aparatu. „Widzi-mi-się” to warsztaty, podczas których przekonacie się, że oglądanie zdjęć może być przygodą pełną nowych odkryć.
Zapraszamy na dwa warsztaty – jeden specjalnie dla dzieci, a drugi tylko dla dorosłych. Oba odbywają się w tym samym czasie i miejscu. Rodzice mogą więc przyprowadzić dzieci i sami uczestniczyć w zajęciach dla dorosłych.
Warsztaty dla dorosłych prowadzi Agnieszka Pajączkowska, dla dzieci – Zuzanna Zasacka (szczegółowy opis warsztatów poniżej). Punktem wyjścia dla obu będzie wystawa Jana Jastrzębskiego „Relacja. Przebudowa Mostu Poniatowskiego”. Czarno-białe prace warszawskiego fotografa przedstawiają intrygujący obraz Warszawy i mostu, ale równie dobrze można na nich zobaczyć demontaż potężnej konstrukcji: częściowo przesłonięte płachtą niby-teatralne zasłony, monumentalne, kręte schody, latarnie i śnieg przywołujące na myśl ruiny zamku. Dlaczego artysta wybrał taki sposób opowiadania? Jak wpływa to na naszą interpretację?
kiedy: 28 maja 2017 (niedziela), godzina 12.00
czas trwania: 2 godziny
gdzie: Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Andersa 13
limit miejsc: 15 osób na każdym warsztacie
organizator: Fundacja Archeologia Fotografii
oba warsztaty odbywają się w tym samym czasie i miejscu
Warsztaty są bezpłatne
zapisy: warsztaty@faf.org.pl
WARSZTATY DLA DZIECI
Remont mostu Poniatowskiego na fotografiach Jana Jastrzębskiego przypomina teatralną scenografię. Na warsztatach zdjęcia potraktujemy jako tło dla własnych kompozycji. Stworzymy kolaż i sami wcielimy się w postacie, przyjmujące różne pozy, wpisujące się w krajobraz. A przy okazji bliżej przyjrzymy się starym zdjęciom, zastanowimy się dlaczego autor postanowił sfotografować je w czerni i bieli i jak wpływa to na nasze wrażenia? Co by się zmieniło w naszym odczuwaniu zdjęcia gdyby było kolorowe? Czym jest kadr i jakie daje możliwości?
PROWADZENIE: ZUZANNA ZASACKA – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, prowadzi warsztaty dla dzieci, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako edukatorka i przewodniczka po wystawach.
WARSZTATY DLA DOROSŁYCH
Czym różni się patrzenie na fotografię od patrzenia przez fotografię? Czy interpretacja zdjęcia zależy od tego, kto patrzy? A może jest zależna od kontekstu? Co fotografia ma wspólnego z teatrem? Jak i po co patrzeć na fotografię „z ukosa”? Czego na zdjęciach nie widać? Czy definicję fotografii da się przedstawić zdjęciami?
Zapraszamy do tego, aby fotografiom Jana Jastrzębskiego przyjrzeć się z nieoczywistych punktów widzenia – użyjemy zdjęć z wystawy „Relacja. Przebudowa Mostu Poniatowskiego”, aby zastanowić się, jak i po co patrzeć na fotografię? Spróbujemy dostrzec własne przekonania i przyzwyczajenia związane z patrzeniem na zdjęcia.
PROWADZENIE: AGNIESZKA PAJĄCZKOWSKA – kulturoznawczyni, animatorka kultury, autorka projektów kulturalnych i artystycznych. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się m.in. edukacją wizualną, historią mówioną, pamięcią. Współpracuje m.in. Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Towarzystwem Krajoznawczym KRAJOBRAZ („Muzeum Migracji”), Stowarzyszeniem Katedra Kultury („Wizualny Eksperyment Muzealny”), Kolektywem Terenowym, Domem Spotkań z Historią (współkuratorka wystawy „Album rodzinny: SPOJRZENIA”), Fundacją im. Zofii Rydet (projekt „Coś, co zostanie. Lokalne działania z Zapisem socjologicznym Zofii Rydet”), Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Członkini rady programowej TIFF Festival we Wrocławiu. Autorka projektu Wędrowny Zakład Fotograficzny, który realizuje od 2012 roku (wedrownyzakladfotograficzny.pl). Stypendystka MKiDN w dziedzinie „Sztuki wizualne”.
„Widzi-mi-się” to cykl warsztatów z czytania fotografii dla dzieci i dorosłych, które towarzyszą wystawom organizowanym przez Fundację Archeologia Fotografii. Na kolejne warsztaty zapraszamy w październiku i grudniu 2017.