Wieczór u Tekli

 Już 31 lipca (czwartek) zapraszamy na wieczór na Skwerze Tekli Bądarzewskiej. W programie fundacji finisaż wystawy Wojciecha Zamecznika, film Dom na głowie Adama Palenty w nowej wersji montażowej, nagrodzonej na Krakowskim Festiwalu Filmowym, oraz prezentacja efektów warsztatów Myślimy książki, współfinansowanych przez Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Godzina 19.00, Stacja Muranów, ul. Andersa 13
Wystawa Muranów ma wiele twarzy Marianna Sowińska

Stacja Muranów, ul. Andersa 13, Warszawa Muranów to obowiązkowy punkt na mapie Warszawy. Spacerując po osiedlu powstałym jak Feniks z popiołów na gruzach warszawskiego getta, najłatwiej zrozumieć tożsamość tego miasta, pokawałkowanego przez wojnę i składanego na nowo z różnych, często nieprzystających do siebie elementów. Stowarzyszenie Stacja Muranów zaprasza na wystawę zdjęć Marianny Sowińskiej „Muranów ma wiele twarzy”. Na zdjęciach artystki osiedle to bramy, zaułki, tajemnicze przejścia, obrośnięte zielenią mury, schowane przed wzrokiem obcych.


Godzina 20.00, Galeria Fundacji Archeologia Fotografii, ul. Andersa 13
Finisaż i oprowadzanie, Warszawa nieoczywista: Wojciech Zamecznik

Wystawa jest drugą odsłoną cyklu Warszawa Nieoczywista, poświęconemu powojennej fotografii architektury. Wojciech Zamecznik nigdy nie dokumentował Warszawy według ściśle określonych założeń. Interesowały go raczej motywy, atmosfera, „miejskość”, sytuacje uliczne czy w końcu przypadkowi ludzie. Miał ulubione tematy, nad którymi pracował szczególnie intensywnie: mury kamienic, uliczne plakaty, widoki z okna swojego mieszkania na Narbutta. Choć Warszawa na fotografiach Zamecznika pokazana jest w tle, od podwórka i poprzez ślepe ściany mokotowskich kamienic, jego wciągające zdjęcia bezbłędnie oddają nastrój miasta lat 60. Po wystawie oprowadzi Karolina Puchała-Rojek.

 

Godzina 19.00-21.00, „Myślimy książki” – pokaz efektów warsztatów o książce fotograficznej z wykorzystaniem archiwów warszawskich fotografów
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii, ul. Andersa 13, 19.00- 21.00

„Myślimy książki” to zbiór niewielkich publikacji powstałych podczas warsztatów, poświęconych książce fotograficznej. Dwa dni intensywnych rozmów i pracy zaowocowało pięcioma projektami inspirowanymi fotografią warszawskiej architektury. W trakcie finisażu wystawy Wojciecha Zamecznika będzie można obejrzeć makiety powstałe podczas warsztatów oraz otrzymać publikacje powarsztatowe. Warsztaty prowadził Krzysztof Pijarski i Ludomir Franczak. Autorzy projektów: Magdalena Baranowska, Ewa Behrens, Marta Bodgańska, Kamila Dąbrowska, Michał Dąbrowski, Wioletta Gołębiewska, Małgorzata Grygierczyk, Antonina Gugała, Karl Hansen, Karolina Kamoda, Małgorzata Nowak, Michał Radwański, Arletta Wojtala, Zuzanna Zasacka.

Warsztaty współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Godzina 20.30, Pokaz filmu, Dom na głowie, reż. Adam Palenta
Skwer Tekli Bądarzewskiej, ul. Andersa 13, Warszawa

Odkrywane po latach filmy amatorskie z PRL urzekają swoją formą i niepowtarzalnym poczuciem humoru. Rzadko są to jednak filmy ukazujące życie poza sferą publiczną. We wczesnym okresie PRL kamera filmowa nie była powszechnie dostępnym sprzętem. Filmy z lat 1949-1966, odkryte w archiwum grafika Wojciecha Zamecznika, są z tego punktu widzenia materiałem niezwykle cennym – zarówno pod względem estetycznym, jak i dokumentalnym. W niepokazywanych dotąd filmach czarno-białych i kolorowych, nakręconych przez Wojciecha Zamecznika na taśmie 16 mm i 8 mm, widzimy żonę, dorastających synów, ulubionego psa Figę oraz znajomych i współpracowników, m.in.: Stanisława Zamecznika i Maurycego Stryjeckiego. Śledzimy sceny w mieszkaniu Zameczników, wspólne wakacje, podróże zagraniczne. Jest to format amatorski w rękach grafika dobrze zorientowanego w technice i estetyce filmowej – sceny rodzinne są pieczołowicie wybrane i zmontowane przez autora, co sprawia, że wydają się mniej przypadkowe. W swoim filmie Adam Palenta wykorzystuje wybór z ponad trzech godzin materiału filmowego Wojciecha Zamecznika, zdigitalizowanego przez Fundację w ramach programu „Archiwistyka społeczna” w 2012 roku. Ujęcia dokumentalne pokazywane są razem z pracami graficznymi oraz materiałem eksperymentalnym w niezmienionej formie. Interesującym obrazom towarzyszy muzyka Marcina Maseckiego.

Film zdobył nagrodę za montaż na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Pokaz będzie pierwszą projekcją filmu w nowej wersji montażowej.
Pokaz będzie wyświetlany na projektorze Epson Z8050.
Scenariusz i reżyseria: Adam Palenta
Zdjęcia: Wojciech Zamecznik
Muzyka: Marcin Masecki
Montaż: Agnieszka Glińska, Adam Palenta
Produkcja: Fundacja Archeologia Fotografii, 2014
Partner projekcji: Epson

21.00, Skwer
Pokaz filmu The Film of Her

reż. Bill Morrison
Organizator: Galeria Starter
1996, 12 min, B/W, 35mm