Wojciech Zamecznik. La Photographie sous toutes ses formes – wystawa w Musée de l'Elysée w Lozannie

W dniu 20 września 2016 roku w jednym z najważniejszych europejskich muzeów fotograficznych otwarta została monograficzna wystawa Wojciecha Zamecznika, przygotowana we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii.

Na ekspozycji można zobaczyć prawie 200 obiektów: autorskich odbitek, makiet plakatów i okładek płyt, szkiców, płyt graficznych oraz filmów. Wystawa, będąca kolejnym krokiem odkrywania twórczości Wojciecha Zamecznika dzięki opracowaniu jego archiwum przez Fundację Archeologia Fotografii, pokazuje jak Zamecznik nieustannie poszukiwał i przekraczał granice medium fotograficznego. Odkrywa jego zainteresowanie ruchem, szybkością, kolorem ale też układami form graficznych i abstrakcyjnych. Systematyzuje tez jego zainteresowania w zakresie czystej, nieprzetworzonej fotografii. Dzięki kuratorce wystawy, Anne Lacoste, która położyła nacisk na uniwersalny i aktualny charakter sztuki Zamecznika, jego twórczość została usytuowana w kontekście europejskiej i światowej historii fotografii.

Kuratorka wystawy: Anne Lacoste, we współpracy z Karoliną Puchałą-Rojek, wsparcie organizacyjne: Ewa Jadacka.
Fundacja Archeologia Fotografii jest współorganizatorem wystawy.

Organizatorzy wystawy:

zapraszamy do oglądania fotorelacji z otwarcia wystawy: >>>

Wystawie towarzyszy obszerny katalog , wydany przez Musée de l’Elysée oraz Les Editions Noir sur Blanc, w dwóch wersjach językowych: francuskiej i angielskiej. Katalog wydany został w serii muzealnej Collection–Musée de l’Elysée. Redaktorką tomu jest Anne Lacoste, książka zawiera również teksty Agnieszki
Szewczyk, Karoliny Ziębińskiej-Lewandowskiej i Karoliny Puchały-Rojek

Katalog jest dostępny w siedzibie fundacji na Andersa 13

Przygotowanie wystawy jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Translate »