Główną gałęzią działalności Fundacji Archeologia Fotografii jest digitalizacja – proces polegający na wytworzeniu wiernej reprodukcji cyfrowej dzieła sztuki. Wykonujemy zdjęcia zdjęciom, by włączyć je w naukowy krwioobieg i udostępniać w Wirtualnym Muzeum Fotografii. Zanurzenie w morzu kopii, nieustanne zestawianie wirtualnych odwzorowań z oryginałami i setki godzin spędzanych w pracowni digitalizacyjnej prowokują nas do zadawania pytań o status reprodukcji. Na jakie jakości przedmiotu fotografia, uznawana powszechnie za wierną rzeczywistości, jest nieczuła? Czy w jej racjonalnych ramach jest miejsce dla indywidualnego gestu dokumentalistki_ty?
Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów 18.05.2024 w Społecznym Centrum Fotografii na Chłodnej 20 spróbujemy poszukać odpowiedzi na te pytania wspólnymi siłami – zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii” i wyjątkowy pokaz w naszej pracowni digitalizacyjnej. Przekonacie się, jak reprodukowali dzieła sztuki bohaterowie wystawy, których archiwami opiekuje się FAF – Antoni Zdebiak (1951–1991), Jan Fleischmann (1940–2019) i Danuta Rago (1934–2000), oraz w jaki sposób ich fotografie teraz digitalizujemy my.
Plan oprowadzań
Pokaz w pracowni digitalizacyjnej odbywać się będzie w dwóch grupach. Obowiązują limity miejsc. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres: fundacja@faf.org.pl. Oprowadzanie kuratorskie jest ogólnodostępne i nie wymaga uprzedniego zgłoszenia. Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Oprowadzania będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).
Pokaz w pracowni digitalizacyjnej, I grupa – 18:00 – 18:30 (UWAGA! Brak wolnych miejsc)
Oprowadzanie kuratorskie – 18:30 – 19:30
Pokaz w pracowni digitalizacyjnej, II grupa – 19:30 – 20:00
Wystawa „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”
Czas trwania: 17.05.2024 ‒ 30.06.2024
Miejsce: Fundacja Archeologia Fotografii, Społeczne Centrum Fotografii, ul. Chłodna 20, Warszawa
Galeria czynna: pon., wt.: 11.00–17.00; śr., czw., sob., niedz.: 11.00–19.00
wstęp wolny
Kolofon
Kurator: Mikołaj Chmieliński / FAF
Projekt wystawy: Alicja Lesiów, Katia Smuraga / FAF
Komunikacja: Alicja Lesiów, Katia Smuraga / FAF
Koordynacja: Kamila Kobus / FAF
Wsparcie merytoryczne: dr Weronika Kobylińska / FAF
Współpraca: Marta Grzybczyk, Konrad Kujawski, Janina Stelmaszyk, Karolina Susło
Promocja i komunikacja: Aleksandra Migacz
Identyfikacja wizualna: Wzgórze Paproć (Kasia Rzepka i Mariusz Listwan)
Produkcja: QPrint
Wsparcie konserwatorskie: Monika Supruniuk
Montaż: Mateusz Wierzbicki / Willow Service
Tłumaczenie na polski język migowy: Magda Schromová
Fot. Jan Fleischmann, Rzeźba „Kobieta lecąc” Olgierda Truszyńskiego. Fotografia wykonana na zlecenie czasopisma „Projekt”, 1974 © Piotr Fleischmann / FAF