Wystawa z dostawą. “Mniej/ WIĘCEJ. Fotografie z archiwum Marka Piaseckiego”

Prowadzisz instytucję kultury, organizację pozarządową, bibliotekę, świetlicę lub inne miejsce kultury w małej miejscowości? Szukasz nowoczesnych pomysłów na urozmaicenie swojej oferty kulturalnej? Chciałbyś poznać nowe narzędzia do aktywnej pracy w Twojej społeczności?
Skorzystaj z Wystawy z Dostawą: “Mniej/ WIĘCEJ. Fotografie z archiwum Marka Piaseckiego”, która została stworzona z 14 kuratorami poczas warsztatów w wyniku współpracy Fundacji Archeologii Fotografii i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”.
Już teraz możesz wystawę możesz zaprosić do siebie i przy jej okazji poprowadzić działania wokół lokalnych lub otwartych archiwów.
Dwie wybrane w wyniku rekrutacji instytucje/ organizacje razem z wydrukami zdjęć, zdjęciami w wersji elektronicznej (do projekcji multimedialnej) otrzymają również szczegółową instrukcję kuratorską oraz “Pomysł do zrobienia” wokół lokalnych lub otwartych archiwów.

Rekrutacja trwa do 18 marca. Niezbędne jest wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Wystawy powinny odbyć się w kwietniu lub maju 2018.

Formularz: https://goo.gl/forms/UcNSQD0nDHNX5EGr1

O wystawie
Czternaście osób, wyłonionych w ramach otwartego naboru Towarzystwa “ę” i FAF, brało udział w warsztatach, których celem było stworzenie profesjonalnej wystawy fotograficznej. Spotkania dotyczyły archiwum fotografii Marka Piaseckiego – fotografa, rzeźbiarza i malarza związanego w latach 50. i 60. ze środowiskami artystycznymi Warszawy i Krakowa. Efektem tej współpracy jest wystawa, której głównym tematem jest wielość odnosząca się zarówno do samej twórczości Piaseckiego (tematów, estetyk, gatunków), jak i formy powstawania wystawy oraz wykorzystania punktów widzenia, które zderzały się w zespołowej pracy kuratorskiej. Przez kolejne części wystawy przeprowadzą pytania, które narodziły się w trakcie pracy kuratorskiej. Grupa kuratorów przygląda się kwestiom statusu fotografii w archiwum, niepokojącej estetyki, obserwacji codzienności i tożsamości twórcy.

Za przeprowadzenie warsztatów i realizację wystawy odpowiadało Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, które realizuje działania społeczno-kulturalne wykorzystując jako narzędzie wspólnej pracy m.in. fotografie, archiwa lokalne czy sztukę współczesną. W Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę” obserwujemy rzeczywistość i przyglądamy się nowym zjawiskom w kulturze. Szukamy nieszablonowych rozwiązań i pomysłów na działania. Jednym z naszych najważniejszych celów, jest projektowanie użytecznych narzędzi, które wspierają kadry kultury.


Fundacja Archeologia Fotografii od lipca 2017 roku digitalizuje i opracowuje zbiór w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To proces, który rozpoczął się niedawno i będzie trwał kilka lat. Docelowo zdjęcia zostaną udostępnione publiczności na portalu internetowym.



Wystawa była pokazywana w nowej siedzibie Fundacji Archeologii Fotografii na Chmielnej 20 w Warszawie od 18.01 do 31.01 i spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców i mediów.

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 



O Marku Piaseckim (1935-2011)
artysta posługujący się fotografią, rzeźbą, malarstwem, autor instalacji i asamblaży. W latach 50. i 60. związany ze środowiskami artystycznymi Warszawy (m.in. Teatr na Tarczyńskiej) i Krakowa (II Grupa Krakowska), uczestniczył w najważniejszych prezentacjach polskiej sztuki współczesnej m.in: II Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1957) i III Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1959). Publikował w „Świecie Młodych” i „Stolicy”, „Po prostu”, „Kierunkach”, „Fotografii”, „Polsce”, „Poezji”, „Więzi” oraz „Ty i Ja”, „Tygodniku Powszechnym”. Robił zdjęcia miast i przedmieść, fotografował wnętrza swojej krakowskiej pracowni, wykonywał portrety i akty, fotografie eksperymentalne i reportażowe. Tworzył też unikalne heliografie (ślady cieczy lub działań mechanicznych na podłożu światłoczułym).
W lipcu 2017 roku Fundacja Archeologia Fotografii rozpoczęła opracowanie archiwum negatywów pozostawionych przez artystę, przechowywanych dotychczas w podkrakowskich Goszycach. Szacowany na około 20 tysięcy negatywów zbiór, składa się głównie z małoobrazkowych klisz, częściowo posegregowanych i opisanych. W ramach digitalizacji w 2017 roku opisanych i udostępnionych zostanie pierwszych 500 klatek negatywów.

O organizatorach
Fundacja Archeologia Fotografii jest pierwszą pozarządową instytucją w Polsce, która kompleksowo zajmuje się opracowaniem i ochroną archiwów czołowych polskich fotografów. Powstała w 2008 r. i w ciągu kilku lat objęła opieką archiwa m.in.: Zbigniewa Dłubaka, Zofii Chomętowskiej, Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Tadeusza Sumińskiego, Marii Chrząszczowej, Wojciecha Jastrzębskiego, Andrzeja Georgiewa, Mariusza Hermanowicza oraz Marka Piaseckiego. Fotografie są porządkowane, inwentaryzowane, digitalizowane, a także udostępniane on-line. Fundacja prowadzi galerię oraz zajmuje się projektami badawczymi, artystycznymi, wydawniczymi i edukacyjnymi. Za swoją działalność została uhonorowana m. in. nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 oraz Paris Photo Aperture Photobook Award 2016 za album „Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie”. Więcej informacji na www.faf.org.pl

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” – organizacja, która realizuje projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce od 2002 roku. Wśród najważniejszych aktywności Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” wymienić można: produkcję projektów artystycznych i społecznych, organizację szkoleń, przyznawanie dotacji, wydawanie książek. Jej członkowie tworzą i promują nowe modele działania w sferze kultury oraz prowadzą projekty, które wynikają z ich pasji i obserwacji świata. Organizację tworzy sieć animatorów kultury w całym kraju, stabilnych partnerów, doświadczenie i umiejętności, które pozwalają eksperymentować, wyznaczać nowe trendy i wdrażać odważne projekty. Więcej informacji na www.e.org.pl.

Translate »