Warszawa, 1961-1972

Fotografie Chrząszczowej z lat 1961-1972 to przegląd warszawskich nowości architektonicznych. Dokumentacja nowych osiedli, sklepów i dróg daleka jest jednak od produkcyjnej stylistyki – brak w niej portretów śmiało patrzących w przód robotników i ich wytężonych mięśni. Z równą uwagą Chrząszczowa dokumentuje otwarty w 1962 roku Supersam i skromny pawilon handlowy WSS na Wólce Węglowej.

Ściana wschodnia

Budowa ściany wschodniej, trzech wysokościowców i domów towarowych była największą warszawską inwestycją w czasach Wiesława Gomułki. Rozciągnęła się na lata 1962-1969. Autorami projektu byli Zbigniew Karpiński i Jan Klewin. Chrząszczowa uchwyciła kolejne etapy budowy rotundy, zwanej potocznie czapką generalską, wysokościowców przy ul. Świętokrzyskiej i Złotej oraz domów handlowych przy ul. Marszałkowskiej. Zdjęcia wykonywała z wysokich pięter Pałacu Kultury i z ziemi – pokazując przy tym nieuprzątnięty gruz i niezagospodarowane trawniki.
czytaj więcej

Drogi

Kamienice z lat 1939 przy ulicy Jaworzyńskiej 13 i 15 oraz oficyny zrujnowanych kamienic przy ul. Polnej, Nowowiejskiej i Śniadeckich przygotowano w 1966 roku do wyburzenia. Na ich miejscu zbudowano w ciągu roku drugi odcinek ul. Ludwika Waryńskiego łączący ul. Nowowiejską z Puławską. Chrząszczowa sfotografowała ostatni etap przygotowań, kiedy budynki zostały już opuszczone przez mieszkańców. Druga grupa zdjęć z warszawskimi ulicami przedstawia pustą Wisłostradę na wysokości Starego Miesta i most Gdański. Zdjęcia Chrząszczowej mogły powstać po 1959 roku, kiedy ukończono prace nad budową przeprawy na prawy brzeg Wisły.
czytaj więcej

Muzeum Więzienia Pawiak

Muzeum największego więzienia politycznego na terenie okupowanej Polski wybudowano w 1965 roku według projektu Romualda Gutta i Mieczysława Mołdawy. Chrząszczowa sfotografowała dziedziniec upamiętniający ofiary: symboliczny mur od strony ul. Dzielnej, abstrakcyjne rzeźby Tadeusza Łodziany i Stanisława Słoniny oraz obelisk projektu Zofi Pociłowskiej. Pusty dziedziniec Pawiaka to wyjątkowy typ pomnika na Muranowie, dzielnicy gęsto zabudowanej, powstałej na ruinach getta. W tle zdjęć widać okoliczne bloki z ul. Marchlewskiego i Anielewicza.
czytaj więcej