WOJCIECH ZAMECZNIK „FOTO-GRAFICZNIE”

Największa jak do tej pory wystawa prac Wojciecha Zamecznika rozpocznie się w warszawskiej Zachęcie w piątek 29 stycznia. Partnerem wystawy jest Fundacja Archeologia Fotografii.

Wojciech Zamecznik – jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu to postać wielowymiarowa, lecz nadal nieznana. Fundacja Archeologia Fotografii od 2012 roku zajmuje się odkrywaniem i opracowaniem archiwum, jakie po sobie pozostawił. Pozwala to na coraz pełniejsze poznanie tej niezwykłej twórczości.

Był wszechstronnym artystą, aktywnym przez dwie dekady od zakończenia II wojny światowej. Zostawił po sobie niezwykle bogate archiwum wypełnione projektami nie tylko plakatów i aranżacji wystaw, ale także: scenografii, czołówek filmów, układów graficznych książek i czasopism, okładek płyt i kalendarzy, projektów stoisk na międzynarodowych targach przemysłowych, mebli, strojów teatralnych oraz nagraniami filmowymi i tysiącami fotografii.

Zamecznik, posługujący się sprawnie językiem awangardy, potrafił swoje eksperymenty przełożyć na sztukę użytkową, która była jego domeną, zachowując jednocześnie niezwykłą kreatywność przede wszystkim w sferze fotografii. Wystawa jest pierwszym od trzydziestu lat tak obszernym pokazem monograficznym poświęconym Wojciechowi Zamecznikowi. Koncentruje się na zależnościach pomiędzy jego pasją dla fotografii a projektowaniem graficznym. Na pokaz składa się ponad 300 obiektów: makiet projektów graficznych, fotografii, druków, dokumentów, a także dwa filmy — animowanyItalia ‘61 zrealizowany przez Wojciecha Zamecznika i Jana Lenicę oraz Dom na głowie w reżyserii Adama Palenty, zmontowany z taśm rodzinnych zarejestrowanych przez artystę. Sytuując w centrum obserwację świata i zainteresowanie możliwościami fotografii, wystawa prezentuje projekty graficzne i realizacje filmowe, daje wgląd w archiwum i pokazuje m.in. tajniki warsztatu grafika przełomu lat 50. i 60. Zawarte w katalogu świadectwa, szczegółowe kalendarium i teksty ukazują codzienność projektanta w PRL-u. Ujawnia również niesamowitą pomysłowość, niezależność i innowacyjność Zamecznika oraz jego związek z postępowym środowiskiem artystów takich jak Oskar Hansen, Henryk Tomaszewski czy Jan Lenica.

Więcej informacji Wojciechu Zameczniku >>>

Zapraszamy również do zapoznania się z twórczością Wojciecha Zamecznika w dziale galerii na naszej stronie >>>

Kuratorki wystawy:
Karolina Puchała-Rojek
Karolina Ziębińska-Lewandowska

Współpraca ze strony Zachety:
Magdalena Komornicka, Jacek Świdziński

Aranzacja:
Jan Strumiłło

Współpraca:
Julia Jankowska

Wystawa czynna:
wernisaż 29 stycznia 2016 godz. 19
29 stycznia – 24 kwietnia 2016
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
Czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12 – 20

Translate »