Zapraszamy na Archifest w FAF - 7.06.2024

Fotodetektywi w domowym archiwum. Zabezpieczanie i digitalizacja dawnych zdjęć

Zapraszamy 7 czerwca (piątek) od godziny 18 na spotkanie w ramach Archifestu w Fundacji Archeologia Fotografii.

❋ Zaprezentowane zostaną wówczas najciekawsze eksponaty z naszej kolekcji. Będzie to okazja do podziwiania dawnych, archiwalnych fotografii na różnym podłożu, zrozumienia różnych technik fotograficznych oraz zgłębienia tajników ich zabezpieczania. Podczas warsztatu będzie można dowiedzieć się, jak prawidłowo przechowywać fotografie oraz jak unikać czynników negatywnie wpływających na ich stan. Na zakończenie zaprosimy do naszej pracowni digitalizacyjnej, gdzie będzie okazja zobaczyć techniki związane z cyfryzacją negatywów.
❋ Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

! UWAGA ! Obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: fundacja@faf.org.pl
Decyduje kolejność zgłoszeń.

❋ Partner spotkania: Fujifilm
❋ Współpraca organizacyjna: Centrum Archiwistyki Społecznej

„Archifest. Weekend archiwów społecznych” to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Centrum Archiwistyki Społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Jej pierwsza edycja odbędzie się między 7 a 9 czerwca. W trakcie trzech dni w prawie 30 archiwach społecznych z 22 miejscowości w Polsce odbędą się różnorodne wydarzenia przygotowane dla lokalnych społeczności – będą to m.in. spotkania, na które mieszkańcy i mieszkanki przyniosą swoje zdjęcia i podzielą się opowieściami o przeszłości okolicy, spacery tematyczne, wystawy stworzone z gromadzonych przez archiwa społeczne fotografii, gry i warsztaty rodzinne. Co roku 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archifest jest wydarzeniem stworzonym z myślą o archiwach społecznych, które dbają o lokalne dziedzictwo kulturowe i historyczne. W Polsce działa ponad 770 tego typu inicjatyw. Centrum Archiwistyki Społecznej wspiera oddolny ruch archiwistyki społecznej i popularyzuje wiedzę na jego temat. Pomaga tworzyć nowe archiwa społeczne oraz zachować i trwale zabezpieczyć jak najwięcej świadectw życia społecznego.
Więcej informacji: cas.org.pl

Fot. digitalizacja negatywów z portretami Wojciecha Pokory autorstwa Jana Fleischmanna, wykorzystanymi na plakacie do filmu „Poszukiwany, poszukiwana” projektu Jakuba Erola.

Negatyw Jana Fleischmanna w pracowni digitalizacyjnej, FAF, maj 2024