Zofia Chomętowska, Polesie

Wystawa Między kadramiFotografie z lat 1925-1945 jest obszerną prezentacja fotografii Zofii Chomętowskiej (1902-1991). Artystka, niezwykła i zapomniana postać polskiej kultury, należała do najbardziej znanych i nagradzanych fotografek lat 30. w Polsce. Wystawa Między Kadrami odkrywa nieznane dotąd fotografie tej ciekawej artystki jak również przypomina najbardziej znane zdjęcia, wielokrotnie nagradzane w okresie 20-lecia międzywojennego. Ekspozycja zbudowana jest wokół  fotografii z Polesia, gdzie Chomętowska urodziła się i mieszkała wiele lat; przypomina też znany, dokumentalny cykl z przedwojennej oraz zrujnowanej Warszawy. Wystawa składa się z niemal 80 prac oraz pokazu multimedialnego.

Ekspozycja pokazywana była po raz pierwszy w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku w ramach programu Prezydencji Polski w Unii Europejskiej.  


Zofia Chomętowska, członkini elitarnych stowarzyszeń fotograficznych międzywojennej Polski, była niezwykle aktywną i barwną postacią kulturalnej sceny lat dwudziestych i trzydziestych. Urodziła się w arystokratycznej rodzinie na Polesiu, leżącym dziś w granicach Białorusi. Tam zaczęła fotografować: zarówno odwiedzających rodzinne posiadłości przyjaciół jak i miejscowe targi, kupców, myśliwych i rybaków. Prezentacja tego materiału będzie okazją do przypomnienia historii niezwykłego, wielokulturowego terenu, zamieszkałego przez Poleszuków, Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów, nie istniejącego już w tym kształcie.    
Wystawie towarzyszy obszerna publikacja  złożona z ponad dwustu doskonałych zdjęć oraz tekstów ważnych badaczy, które przybliżą nie tylko twórczość fotografki, ale też historię terenów, jakie fotografowała. Album, zaprojektowany w nowoczesny i czytelny sposób, wydany zostanie w dwóch wersjach: polsko-białoruskiej i polsko-angielskiej. Publikacja ta podejmuje popularny temat pogranicza Rzeczpospolitej Polski. Poprzez prezentację nieznanych zdjęć ważnej artystki nie tylko przyczynia się do redefinicji twórczości fotografki kojarzonej dotąd z nurtem tradycyjnej fotografii, ale podejmuje również próbę wpłynięcia na jednostronny, romantyczny obraz „Kresów” obowiązujący dotąd w wielu wydawnictwach albumowych.    


Fotograficzne archiwum Zofii Chomętowskiej, przechowywane przez artystkę w Buenos Aires, gdzie zamieszkała w 1948 roku, przez niemal siedemdziesiąt lat pozostawało niedostępne. Prace Fundacji Archeologia Fotografii nad archiwum fotografki prowadzone od 2008 roku, pozwoliły po raz pierwszy zaprezentować tak duży materiał szerokiej publiczności. Publikacja i wystawa organizowana przez Fundację we współpracy z Instytutem Polskim w Mińsku oraz Historycznym Muzeum Narodowym w Mińsku przedstawia zdjęcia Chomętowskiej odmieniające dotychczasowe spojrzenie na fotografię powstającą w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.


Wystawa prezentowana była po raz pierwszy w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku, we współpracy z Instytutem Polskim. Projekt był realizowany w ramach programu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Wystawa była współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Opis techniczny wystawy:
Ilość fotografii: 87
Oprawa: białe, drewniane ramy, białe i szare bezkwasowe  passe-partout
Wystawa składa się z kilku części: Pustka, Zima,  Na dworze – dzień jak co dzień, Zwyczaje, Miasto, Ludzie, Codzienność wsi
Wymiary ram:: 40×50 cm (37), 30×35 cm (42), 50×70 cm (8)
Transport: drewniane skrzynie
Galeria zdjęć>>>

Translate »