Zabić biel. Fotografia poza realizmem

Czas trwania wystawy: 26.09–10.11.2024 
Wernisaż: 26 września, godz. 18:00 
Miejsce: Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Chłodna 20, Warszawa 
Godziny otwarcia:
poniedziałki i wtorki od 11.00 do 17.00
środy, czwartki, soboty i niedziele od 11.00 do 19.00
Wstęp wolny!

Czy fotografia może odrzucić figurację i uwolnić się od rygoru dokumentalnej rejestracji? Wystawa przedstawia zwrot ku abstrakcji i pustce w eksperymentalnych dziełach fotografów Andrzeja Georgiewa, Mariusza Hermanowicza i Antoniego Zdebiaka oraz współczesnych pracach Dominiki Sadowskiej.

Andrzej Georgiew (1963–2016), Mariusz Hermanowicz (1950–2008) i Antoni Zdebiak (1951–1991) to postaci, których archiwa znajdują się pod opieką Fundacji Archeologia Fotografii. Każdy z nich poszukiwał nowych środków wyrazu i rzucił wyzwanie konwencjonalnemu podejściu do fotografii. W dziełach prezentowanych na wystawie toczy się fascynująca gra z pustką, którą wymienieni twórcy prowadzili zarówno na poziomie formalnym, jak i symbolicznym.

A. Zdebiak, z cyklu „Ślad”, 1975, © J., D., E. Zdebiak

Prezentowane prace zbliżają się do abstrakcji poprzez różnorodne metody: od surrealistycznych przesunięć znaczeń po interwencje w samą materię obrazu. Prace z lat 60., 70. i 80. – część z nich pokazywana publiczności po raz pierwszy – zostały zestawione z instalacjami Dominiki Sadowskiej (ur. 1977), w których artystka bada granice abstrakcji i poszerza pojęcie medium fotograficznego.

Na ekspozycji będzie można również przekonać się, jak wyglądało wyposażenie ciemni i jak powstaje analogowa fotografia, a więc lepiej zrozumieć zabiegi, dzięki którym powstały prezentowane obiekty.

Wystawa jest prezentowana w ramach Warsaw Gallery Weekend 2024 – największego festiwalu sztuki współczesnej w regionie!

Wydarzenia towarzyszące wystawie

1 października, 18:00, Chłodna 20 – Jak brzmi biel? Techniki świadomego słuchania – wykład i warsztat dr Weroniki Kobylińskiej
9 października, 18:00, Chłodna 20 – wykład Marty Zientkiewicz, pt. POLSKA RODZINA CZŁOWIECZA: WYSTAWY FOTOGRAFICZNE ALEKSANDRY GARLICKIEJ W PROCESIE PRZMIAN SPOŁECZNO-USTROJOWYCH (1985-1995)
15 października, 19:30, Chłodna 20 – Akademia Sztuki Niszczenia. Tnij. Depcz. Gnieć – performans z publicznością – Maciej Tomaszewski
29 października, 18:00, Chłodna 20 – Foto-quest. Rozgrywka z fotografią współczesną – warsztat Alicji Lesiów. UWAGA! na foto-quest obowiązują zapisy: fundacja@faf.org.pl

Informacje o innych wydarzeniach towarzyszących wkrótce!

Kolofon

Kuratorka: dr Weronika Kobylińska / FAF
Wsparcie merytoryczne: Mikołaj Chmieliński / FAF
Projekt wystawy: Michalina Kacperak / FAF
Komunikacja: Alicja Lesiów / FAF
Koordynacja: Kamila Kobus / FAF
Współpraca: Katarzyna Sęk, Patrycja Węglarz
Produkcja: QPrint
Promocja i komunikacja: Aleksandra Migacz
Identyfikacja wizualna: Wioletta Kulas
Montaż: Mateusz Wierzbicki / Willow Service
Tłumaczenie na polski język migowy: Magda Schromová