Basia Sokołowska

Basia Sokołowska (ur. 1961) Historyczka sztuki, fotografka, inicjatorka i kuratorka projektów oraz wystaw fotograficznych, członkini ZPAF i wieloletnia wykładowczyni w warszawskim Studium ZPAF; urodziła się we Wrocławiu, obecnie związana z Warszawą i Sydney.
Zaczęła wystawiać na początku lat 90. XX wieku. Na jej pierwszy ważny cykl fotograficzny, pod tytułem Carmen Inifinitum (1990–1991), złożyło się czterdzieści inscenizowanych fotografii. Inne prace autorstwa artystki to: Interior / Mieszkanie (1993), Poza powierzchnię / Beyond Surface (1994), Cienie nieśmiertelności (1995), Ars Moriendi (1998), Chrysalis (2004), Elsewhere / Gdzie indziej (2000–2005) oraz  kontynuacja Chrysalis Tkanki / Adaptation (2005). W ostatnich latach Basia Sokołowska miała kilka wystaw indywidualnych ukazujących szerszy wymiar jej pracy artystycznej: w 2009 roku zaprezentowała projekt Mroczne przejście (CSW, Warszawa), obejmujący nie tylko fotografie, ale też własnoręcznie wykonane albumy zawierające zapiski i rysunki ukazujące kulisy pracy nad cyklem Tkanki / Adaptation. Na wystawie Zjawisko naturalne (Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, 2010) fotografiom również towarzyszyły szkice i notatki powstałe od 1989 r. Notatniki oraz książki fotograficzne są bowiem równoległym polem twórczości Basi Sokołowskiej. Ostatnie prace artystki — heliografie i rysunki roślin w formie cyfrowych cyjanotypii — dedykowane Annie Atkins, żyjącej w XIX wieku brytyjskiej fotografce i botaniczce, są refleksją nad  rejestracją roślin za pomocą fotografii i rysunku. Cykl został zaprezentowany na wystawie Pochwała zieleni w Galerii Refleksy w 2011 roku.
Fotografie Basi Sokołowskiej były pokazywane dotychczas zarówno w Małej Galerii ZPAF w warszawskim CSW, jak i w ramach kilkudziesięciu wystaw w Europie i Australii, a także w Japonii. Jej prace znajdują się w zbiorach Bibliothèque Nationale w Paryżu, w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie, w łódzkim Muzeum Sztuki, a także w kolekcjach prywatnych w Europie i Australii. www.sokolowska.com

 

Translate »