Amerykanka

Cud nad Wisłą i Fundacja Archeologia Fotografii zapraszają na wyjątkową nocną premierę książki połączonej z koncertem zespołu Janek i jego Combo i pokazem zdjęć z archiwów Zofii Chomętowskiej.  Amerykanka –  to książka ze zdjęciami Zofii Chomętowskiej w interpretacji Jakuba Śwircza i Kuby Dąbrowskiego.   
Impreza odbędzie się w Klubokawiarni Cud nad Wisłą (Wybrzeże Kościuszkowskie, na wysokości BUW-u)  21 czerwca o godzinie 20.30. Wydarzenie w ramach projektu „Żywe Archiwa”.

Wydarzenie powstało w ramach projektu Fundacji Archeologia Fotografii Żywe Archiwa, mającego na celu twórczy dialog między klasykami polskiej fotografii, a współczesnymi twórcami.
Projekt Żywe Archiwa jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zofia Chomętowska (1902-1991) – polska fotografka i dokumentalistka, jedna z najważniejszych postaci międzywojennej sceny fotograficznej. Uznana w środowisku fotografów piktorialistów nie stosowała technik specjalnych, zawsze fotografując małoobrazkowym aparatem Leica. Debiutowała pod koniec lat dwudziestych, brała udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą, wielokrotnie publikowała swoje zdjęcia w prasie specjalistycznej i codziennej. W Warszawie miała trzy indywidualne wystawy: w 1936 (PTF), 1939 (Salon Garlińskiego), 1979 (Muzeum Historyczne M. st. Warszawy). Jej najbardziej znane projekty dotyczą stolicy: przedwojennej (Warszawa wczoraj, dziś i jutro) oraz zrujnowanej (Warszawa Oskarża!), jednak twórczość Chomętowskiej jest bardzo różnorodna: wykonywała zarówno fotografie reklamowe, pejzaże, architekturę czy zdjęcia pokazujące życie mieszkańców Polesia.
Wykorzystane w projekcie Amerykanka fotografie powstały podczas licznych podróży Chomętowskiej po Polsce. Większość wykonana została prawdopodobnie w ramach etatowej pracy fotografa w Ministerstwie Komunikacji, którą artystka wykonywała od 1936 roku, wygrywając ogłoszony w prasie konkurs. Fotografie te zawieszane były w wagonach kolejowych, publikowane w wydawnictwach Ministerstwa. Zabrane wraz z całym archiwum przez Chomętowską w 1947 roku do Argentyny dotychczas nie były opracowane ani publikowane.

 

Translate »