Fotografie korekcyjne Karoliny Breguły

Już wkrótce odsłona kolejnego projektu w ramach akcji Żywe Archiwa. Tym razem na ulicach Warszawy zawisną Fotografie Korekcyjne Karoliny Breguły – fototapety miejskie wykonane z fotografii wybranych przez artystkę z archiwum Zofii Chomętowskiej. Projekt można oglądac od 14 września do 3 października. Wernisaż, wraz z odsłaniającą kulisy projektu wystawą i otwarciem nowej siedziby Fundacji –  23 września w godzinach 17-22 w ramach wydarzenia Gdzie jest sztuka? Miejski szlak galerii sztuki współczesnej.

We wrześniu na ulicach Warszawy pojawią się Fotografie korekcyjne. To projekt Karoliny Breguły (ur. 1979) – siedem fototapet zrobionych z wybranych przez artystkę zdjęć z archiwum Zofii Chomętowskiej (1902-1991). Powiększone fotografie, montowane w witrynach, na murach, w przejściach podziemnych, pozornie będąc bez związku z danym miejscem, niosą ze sobą potencjał krytyczny, naprowadzają na niedoskonałości, sugerują braki i możliwe uzupełnienia – przewrotnie korygują. Fototapety rozsiane po dzielnicy Śródmieście, często w ukrytych i nieoczywistych miejscach, mają frapować, ujawniać skryte pragnienia, zaskakiwać i otwierać pole refleksji o przestrzeni i potrzebach naszego miasta. Te miejsca to: mur przy klubie Cud nad Wisłą, skwer Tekli Bądarzewskiej przy Andersa 13, ul. Krucza przy ul. Widok, mur na skwerze przy Oboźnej niedaleko kawiarni Kafka, podziemia dworca Zachodniego, klubokawiarnia Chłodna 25.
Nie bez znaczenia jest fakt iż powiększenia pochodzą z archiwum Chomętowskiej, która z niezwykłą wrażliwością portretowała Warszawę – w latach trzydziestych jej rozwój, potem – wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę.
Wystawa pokazująca kulisy projektu zostanie otwarta 23 września, inaugurując jednocześnie działalność galerii FAF.

Fotografie korekcyjne są częścią wieloletniego projektu Żywe archiwa Fundacji Archeologia Fotografii, którego celem jest przypomnienie dorobku klasyków fotografii, poprzez wypowiedzi współczesnych artystów.   
Projekt  finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.   
Zobacz mapkę projektu>>>
 

Karolina Breguła / Zofia Chomętowska
Fotografie Korekcyjne
Start projektu: 14 września 2011
Czas trwania: do 3 października
Miejsce: Warszawa, szczegóły www.archeologiafotografii.pl
Oficjalne otwarcie: 23 września 2011, 17-22.00 , w ramach wydarzenia
Gdzie jest sztuka? Miejski szlak galerii sztuki współczesnej
Nowa siedziba Fundacji Archeologia Fotografii, ul. Andersa 13, klatka VII
Kuratorka programu Żywe archiwa – Karolina Lewandowska   

Patronat medialny: Portal Rzeczpospolita, Artinfo.pl, Fotopolis.pl,  Plac Defilad, Miesięcznik Foto,  FotografiaKolekcjonerska.pl

Translate »