Konferencja prasowa dotycząca albumu Kronikarki

Zapraszamy na  konferencję prasową dotycząca albumu Kronikarki.  Zofia Chomętowska i Maria Chrząszczowa. Fotografie Warszawy 1945-1947. Spotkanie odbędzie się 8 listopada 2011 o godzinie 14.00 w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

Album „Kronikarki”, będący rozwinięciem wystawy w Domu Spotkań z Historią (wystawa czynna do 13 listopada), pokazuje mało znane fotografie Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej, które wróciwszy w 1945 roku do stolicy dokumentowały jej zniszczenie i odradzające się życie. Fascynujący dwugłos fotografek daje bardzo ciekawy obraz Warszawy w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu, ale ujawnia również osobowość artystyczną obu autorek.

Album zawiera ponad 250 ilustracji autorstwa Marii Chrząszczowej i Zofii Chomętowskiej, w tym reprodukcje ręcznie zrobionego albumu przez Chrząszczową i zeszytów zrobionych przez Chomętowską. Część  albumowa podzielona jest na rozdziały, obejmujące teren od okolic ul. Spacerowej po getto i Nowe Miasto. Autorką wyboru zdjęć, redakcji i koncepcji albumu jest Karolina Lewandowska. Części albumowej towarzyszą teksty Sylwii Chutnik, Grzegorza Piątka i Karoliny Lewandowskiej. Projekt graficzny wykonał  Iwo Rutkiewicz. Ilość stron: 372

 

fot. Maria Chrząszczowa, Pl. Napoleona, 1945 © Maria Jarecka

 

Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Translate »