Między dokumentalnością a eksperymentem

Już 4 października zapraszamy na premierę książki Karoliny Ziębińskiej-Lewandowskiej „Między dokumentalnością a eksperymentem. Krytyka fotograficzna w Polsce w latach 1946-1989”. Publikacja przygotowana we współpracy z  Bęc Zmianą.
Każdy, kto uprawiał fotografię w czasach PRL czy interesował się nią, wie, jak ważną rolę obok wystaw pełniły czasopisma.. Tytuły takie jak „Fotografia” czy „Obscura” pełniły funkcje podobne, jak w literaturze pismo „Literatura na Świecie”, a w filozofii i językoznawstwie „Teksty” – periodyki na bieżąco zapoznające odbiorców z dużą częścią najciekawszych zjawisk rodzimych i zagranicznych w danej dziedzinie. 

Bogato ilustrowana książka Karoliny Ziębińskiej-Lewandowskiej, przedstawia najciekawsze zjawiska z zakresu krytyki oraz powojennej fotografii. Autorka omawia zryw awangardowy po zakończeniu wojny, spory o kształt socrealizmu, fotomedializm, zagadnienia abstrakcji w fotografii, niezwykły rozwój reportażu fotograficznego oraz to jak o tych zjawiskach pisano. Publikacja ta wypełnia znaczącą lukę w opracowaniach polskiej historii fotografii czasów PRL. 

4 październik(sobota), godz. 16.00-18.30, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Zapraszamy na POPOŁUDNIE Z FOTOGRAFIĄ- premierę i spotkanie z Clément Chéroux i  Karoliną Ziębińską Lewandowską, autorami książek: „Wernakularne. Eseje z historii fotografii” oraz „Między dokumentalnością a eksperymentem. Krytyka fotograficzna w Polsce w latach 1946-1989”.

KAROLINA ZIĘBIŃSKA-LEWANDOWSKA 
Jest kuratorką i historyczką fotografii, przez wiele lat związana z warszawską Zachętą, współzałożycielka i przez pięć lat prezeska fundacji Archeologia Fotografii. Autorka licznych wystaw, w tym:  Dokumentaliski. Polskie fotografki XX wieku (Zachęta 2008), Allan Sekula. Polonia i inne opowieści (Zachęta 2011) , Krzysztof Pijarski "JL-KP" (Fotohof, Salzburg 2013), Struktury ciała / Estructuras del Cuerpo, Zbigniew Dłubak (PhotoEspana, Madryt 2013). Jest także autorką bądź współautorką kilkudziesięciu książek na temat fotografii m.in.: Kronikarki. Fotografie Warszawy 1945-1946 czy Zbigniew Dłubak. Struktury ciała / Estructuras del  cuerpo / Body Structures”. Od marca 2014 jest kuratorką w dziale fotografii w paryskim Centre Pompidou.  

 

O KSIĄŻCE

Wydawca: Fundacja Bęc Zmiana http://www.funbec.eu/
Fundacja Archeologia Fotografii  www.archeologiafotografii.pl
Tytuł oryginału: Między dokumentalnością a eksperymentem. 
Krytyka fotograficzna w Polsce w latach 1946-1989
ISBN: 978-83-624118-36-7,  978-83-64443-03-9 
Opracowanie graficzne i skład: Grzegorz Laszuk, Anna Hegman
Redakcja językowa i korekta: Paulina Sieniuć, Katarzyna Szczotkowska
Dystrybucja: http://www.funbec.eu/              
 

Partnerem spotkania jest Culture.pl oraz Instytut Francuski i Wydział Kultury Ambasady Francji w Polsce.