Odkryj zbiór fotografii Marka Piaseckiego i stwórz z nami wystawę

Fundacja Archeologia Fotografii i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” zapraszają do pracy warsztatowej z fotografiami Marka Piaseckiego i pracy kuratorskiej nad wystawą. Jeśli interesujesz się fotografią, lubisz oglądać archiwalne zdjęcia; jeśli chcesz pracować kreatywnie w kameralnej, międzypokoleniowej grupie; jeśli interesują Cię inni ludzie, wymiana punktów widzenia i szukanie nowych sposobów patrzenia na codzienność, to nasze spotkania są dla Ciebie.

Warsztaty będą trwać od października do stycznia, zwieńczy je przygotowanie wystawy w przestrzeni galeryjnej Fundacji Archeologii Fotografii (od 18.01.2018 do 31.01.2018). Spotkania będą polegać na wspólnej twórczej pracy ze zbiorem negatywów Marka Piaseckiego – fotografią dokumentalną z lat 1955-1960 – i opierać się na interpretacji, przetworzeniu i szukaniu połączeń zdjęć ze współczesnością. Zapraszamy zarówno seniorów jak i młodych ludzi – uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów, by mogli uczyć się od siebie nawzajem. Chcielibyśmy zderzyć osobiste doświadczenia seniorów z czasów, gdy żył Piasecki i wyobrażenia na temat minionej i obecnej rzeczywistości młodych ludzi. Grupa pozna metody pracy z fotografią archiwalną, wspólnie stworzy koncepcję wystawy, poszuka sposobów na łączenie starego z nowym i wydobywanie nowych znaczeń.
Jeśli zapytasz, jaki może być tego efekt, nie odpowiemy. Efekt będzie zależał także od Ciebie i Twoich pomysłów.

Na zgłoszenia na warsztaty czekamy do 9.10.2017. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Niezbędne jest wypełnienie prostego formularza rekrutacyjnego
FORMULARZ REKRUTACYJNY   

Terminy warsztatów:

WTORKI – 17:00 – 20:00

  1. 17 października 2017
  2. 24 października 2017
  3. 7 listopada 2017
  4. 14 listopada 2017
  5. 12 grudnia 2017
  6. 9 stycznia 2018

Regulamin warsztatów   

WERNISAŻ – 18.01.2018

Warsztaty są częścią projektu “Portal Wirtualne Muzeum Fotografii: udostępnienie archiwów Marka Piaseckiego i Andrzeja Georgiewa”.

Organizator:

Współorganizator:

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O Marku Piaseckim i zbiorze jego fotografii:

Marek Piasecki (1935-2011) – artysta posługujący się fotografią, rzeźbą, malarstwem, autor instalacji i asamblaży. W latach 50. i 60. związany ze środowiskami artystycznymi Warszawy (m.in. Teatr na Tarczyńskiej) i Krakowa (II Grupa Krakowska), uczestniczył w najważniejszych prezentacjach polskiej sztuki współczesnej m.in: II Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1957) i III Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1959). Publikował w „Świecie Młodych” i „Stolicy”, „Po prostu”, „Kierunkach”, „Fotografii”, „Polsce”, „Poezji”, „Więziach” oraz „Ty i Ja”, „Tygodniku Powszechnym”. Robił zdjęcia miast i przedmieść, fotografował wnętrza swojej krakowskiej pracowni, wykonywał portrety i akty, fotografie eksperymentalne i reportażowe. Tworzył też unikalne heliografie (ślady cieczy lub działań mechanicznych na podłożu światłoczułym).
W lipcu 2017 roku Fundacja Archeologia Fotografii rozpoczęła opracowanie archiwum negatywów pozostawionych przez artystę, przechowywanych dotychczas w podkrakowskich Goszycach. Szacowany na około 20 tysięcy negatywów zbiór, składa się głównie z małoobrazkowych klisz, częściowo posegregowanych i opisanych. W ramach digitalizacji w 2017 roku opisanych i udostępnionych zostanie pierwszych 500 klatek negatywów.
Prowadzenie warsztatów:
Agnieszka Pajączkowska – animatorka kultury, kulturoznawczyni, kuratorka, twórczyni, absolwentka studiów doktoranckich w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW. Związana z Towarzystwem “ę” od 2007 roku. Koordynowała projekty “Młodzi menedżerowie kultury”, “Młode menedżerki kultury”, “Seminarium wizualne”, “Migawki. Seminarium fotograficzne” i “Tożsamości Odzyskane. Interwencje”. Zajmując się tematem fotografii archiwalnych, współpracuje z licznymi instytucjami i organizacjami, m.in. Fundacją im. Zofii Rydet (projekt “Coś, co zostanie”), Domem Spotkań z Historią (współkuratorka wystawy “Album rodzinny. Spojrzenia”), Miesiącem Fotografii w Krakowie (projekt “Album rodzinny”), TIFF Festival (współkuratorka wystawy “Przywiezione”), Muzeum Miasta Gdyni (wystawa planowana na kwiecień 2018).
Jest Latającą Animatorką Kultury i tutorką projektów fotograficznych i społecznych. Zajmuje się praktykami fotograficznymi, edukacją wizualną i wspieraniem projektów lokalnych. Jest członkinią Stowarzyszenia Katedra Kultury, z którym od 2008 roku realizuje projekty z lokalne, edukacyjne i badawcze. Od 2012 prowadzi Wędrowny Zakład Fotograficzny – autorski projekt nawiązujący do dawnej praktyki obwoźnych fotografów.

Translate »