Premiera Albumu Zofii Chomętowskiej i wystawa w Mińsku

Zapraszamy na spotkanie promujące album Zofia Chomętowska, Polesie. Fotografie z lat 1925-39. Wydarzenie odbędzie się w Klubie/Księgarni Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7, 12 października (środa), godzina 19.00. W spotkaniu wezmą udział: Karolina Breguła (artystka, fotografka, autorka projektu Fotografie korekcyjne), Adam Mazur (krytyk, historyk fotografii), Karolina Puchała-Rojek (historyczka fotografii, redaktorka albumu) Organizatorzy spotkania: Fundacja Archeologia Fotografii, Instytut Reportażu

Publikacja Zofia Chomętowska. Polesie, wydana przez Fundację Archeologia Fotografii, jest pierwszą tak obszerną prezentacją twórczości jednej z najważniejszych polskich fotografek pierwszej połowy XX wieku. Album z ponad dwustoma, w ogromnej większości nigdy nie publikowanymi zdjęciami oraz tekstami Ewy Klekot, Wojciecha Śleszyńskiego oraz Karoliny Puchała-Rojek, jest próbą zarówno weryfikacji wczesnej twórczości Chomętowskiej jak i redefinicji międzywojennej fotografii Polesia oraz szerzej – terenów pogranicza II Rzeczpospolitej.
Zofia Chomętowska, fotografująca życie na Polesiu z osobistej perspektywy, naznaczonej pochodzeniem oraz indywidualnym doświadczeniem, w publikacji Polesie przedstawiona jest jako reporterka codzienności, w pełni ujawniająca swój talent w zdjęciach będących dotąd zupełnie nieznanymi.
Publikacja jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i towarzyszy wystawie Między Kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej 1925-45, odbywającej się w ramach programu Prezydencji Polski w UE, w Narodowym Muzeum Historycznym Republiki Białoruś, została zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Mińsku.
Album wydany został w dwóch wersjach: polsko-białoruskiej oraz polsko-angielskiej, wg projektu Ani Nałęckiej, w twardej oprawie, 272 str., 204 il. w części albumowej.
W spotkaniu promującym publikację udział wezmą Karolina Breguła, artystka, której ostatnia praca opierała się na archiwum fotografii Zofii Chomętowskiej, Adam Mazur, krytyk i historyk fotografii oraz historyczka fotografii i redaktorka książki Karolina Puchała-Rojek. Będą rozmawiać nie tylko o funkcjonującym dotąd jednostronnym obrazie „Kresów”, ale też o fotografii reportażowej okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz o skarbach, jakie kryją fotograficzne archiwa.  
Publikacja nie mogłaby się ukazać w tym kształcie, gdyby nie wsparcie fotografek i fotografów, którzy podarowali swoje prace na akcję FotoSprint 2010. Pełna lista fotografów którzy wsparli akcję znajduje się w albumie oraz na stronie Fundacji. 
Projekt jest realizowany w ramach programu Polskiej Prezydencji.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Translate »