VEHA: Wieczór panieński

Zapraszamy na gościnną wystawę niezależnej białoruskiej grupy artystycznej Veha (veha.by).
Kolektyw Veha w centrum swoich zainteresowań stawia fotografię wernakularną. Archiwalne zdjęcia z prywatnych zbiorów, wyszukiwane na obszarze całej Białorusi, stają się narzędziem badania tradycji, historii i pamięci zbiorowej.
Na wystawie w galerii FAF można zobaczyć kolekcję fotografii ślubnej i weselnej, wybraną z imponującego zbioru 300 archiwów rodzinnych, pochodzących z różnych miast Białorusi, do których udało się dotrzeć. Ich przewodnim motywem jest wianek – nakrycie głowy panny młodej.

Tytuł wystawy nawiązuje do zwyczaju wspólnego spotykania się kobiet w wieczór poprzedzający zaślubiny. Kobiety w różnym wieku wykonywały wieniec ślubny panny młodej oraz uczestniczyły wspólnie w ceremoniach, mających zapewnić pomyślność przyszłej żony. Wianek, przybierał czasem formę i symbolikę korony. Zdobiony kwiatami i kolorowymi wstążkami, odzwierciedlał nie tylko status społeczny panny młodej, ale też był odbiciem przemian obyczajowych na przestrzeni kolejnych dekad. Wystawa opowiada więc nie tylko o zmianie postaw, tradycji i stylu życia, ale jest też opowieścią o losach kobiet.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć wybór fotografii z lat 1890-1985.
Projekt „Dziavochi Vechar” trwa nadal.

Autorka projektu: Lesia Pczołka, artystka, kuratorka, założycielka organizacji VEHA

Praca nad kolekcją w ramach stypendium Gaude Polonia Narodowego Centrum Kultury.

VEHA: Wieczór panieński
[„Dziavochi Vechar”]
Otwarcie: 28.06.2019 godzina 19.00
Wystawa czynna: 29.06.2019- 31.07.2019
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
Ul. Chłodna 20, 00-890 Warszawa
Godziny otwarcia: pon.-srod., pt: 11-17.00,
czw, sob, niedz.: 11-19.00

Translate »