Wystawa Archiwum botaniczne - przedłużona do 31.10

Zapraszamy na wystawę: Roman Kobendza / Basia Sokołowska  Archiwum botaniczne, w Dziale Pnączy Ogrodu Botanicznego UW, Al. Ujazdowskie 4. Wystawa w ramach projektu Żywe Archiwa. Kuratorka: Julia Odnous. Zdjęcie: Roman Kobendza, Eremurus robustus (pustynnik), wiosna 1936.
© Ogród Botaniczny UW

Fotografia obecna jest w bardzo wielu obszarach naszego życia, ale historia fotografii wielu z nich nie uwzględnia, koncentrując się przede wszystkim na artystycznych i wydarzeniowo-społecznych aspektach tego narzędzia obrazowania. Fotografia naukowa pozostaje nadal w Polsce zupełnie nieopisana. Tymczasem w instytucjach badawczych nierzadko ukryte są wspaniałe zbiory fotograficzne, będące nie tylko wartościowym zapisem naukowych zmagań, ale ciekawymi i doskonałymi  warsztatowo przykładami  fotografii naukowej. Takim zbiorem jest archiwum 500, wielkoformatowych szklanych negatywów Romana Kobendzy.

W latach 1930–1952 inspektor Ogrodu Botanicznego dr Roman Kobendza systematycznie fotografował rośliny z poszczególnych działów Ogrodu Botanicznego. Negatywy opatrzone nazwą gatunkową i datą, zgromadzone w kilkunastu pudełkach oznakowanych niemal kaligraficznym pismem są nowoczesnym typem zielnika. Założenie projektu Romana Kobendzy nie jest dziś dla nas oczywiste. Czy wszystkie fotografie miały służyć pracy naukowej lub jako materiał ilustracyjny do wydanych w latach 30. XX wieku przewodników i innych publikacji przedstawiających zasoby Ogrodu? Może chodziło o zachowanie ówczesnego oblicza tej instytucji? Czy też może są wyrazem nieodpartej osobistej potrzeby botanika, który postanowił wykorzystać technikę fotograficzną do uwiecznienia fascynujących go okazów?

Nieupubliczniany dotąd zbiór szklanych negatywów został „wyjęty” z archiwum i zinterpretowany przez współczesną fotografkę Basię Sokołowską, która w swojej twórczości niejednokrotnie odwołuje się do początków użycia fotografii w botanice i poddaje refleksji różne techniki odwzorowania natury.
Powstające przez wiele lat fotografie Romana Kobendzy pokazują próbę mierzenia się z medium fotograficznym, ciągłe poszukiwanie właściwego ujęcia flory. Basia Sokołowska przygląda się roślinom świadomie: zdejmuje heliograficzne i rysunkowe wizerunki tych samych roślin, ujawniając w ten sposób estetyczne uwikłanie dokumentacji naukowej. Zestawienie negatywów Romana Kobendzy z pracami Basi Sokołowskiej w jednym z działów Ogrodu pozwala na odczytanie ukrytej w archiwum fotografii naukowej w nowym, wizualnym kontekście.
Biogram Romana Kobendzy>>>     Biogram Basi Sokołowskiej>>>

Wystawie towarzyszy publikacja Notes botaniczny oraz program warsztatów wokół relacji fotografii i botaniki.

W dniu otwarcia zapraszamy na święto rodzinne. W programie:  warsztaty rodzinne z cyjanotypii (start  17.00) oraz inne atrakcje dla dzieci

Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4, Dział Pnącza
Wystawa czynna: 1 czerwca – 30 września 2012
Godziny otwarcia: pon. – pt.: 9.00-19.00, sob., niedz., święta: 10.00-19.00
Projekt realizowany we współpracy z Ogrodem Botanicznym UW jest częścią programu Żywe Archiwa i został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację BRE Banku.

Organizatorzy: Fundacja Archeologia Fotografii, Ogród Botaniczny UW
Finansowanie:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja BRE Banku.             
Patroni medialni: Fotopolis.pl, Miesięcznik Foto, Artinfo.pl, Fotografiakolekcjonerska.pl                                         


 

Translate »