Wystawa Zofii Chomętowskiej - tylko do 7 października

Fundacja Archeologia Fotografii i Dom Spotkań z Historią zapraszają na wernisaż Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-193926 czerwca 2012, godz. 18.00, DSH, ul. Karowa 20 w Warszawie. Wystawa będzie czynna do 7 października 2012. WSTĘP WOLNY.
Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939 jest pierwszą od ponad 30 lat tak obszerną prezentacją zdjęć Zofii Chomętowskiej (1902-1991)w Polsce.

Artystka, niezwykła i zapomniana postać polskiej kultury, należała do najbardziej znanych i nagradzanych fotografek lat 30. Na wystawie prezentujemy ponad 80 fotografii z Polesia, gdzie Chomętowska urodziła się i mieszkała wiele lat.
Prezentacja tego materiału stwarza okazję do przypomnienia historii niezwykłego, wielokulturowego Polesia, zamieszkanego przez Poleszuków, Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów (które znajduje się obecnie w granicach kilku państw – Białorusi, Ukrainy, Rosji i Polski). Na wystawie pokazujemy nieznane dotąd fotografie artystki oraz przypominamy najbardziej znane zdjęcia, wielokrotnie nagradzane w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Wystawa (i towarzysząca jej publikacja Zofia Chomętowska, Polesie. Fotografie z lat 1925-1939) po raz pierwszy prezentowane były w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku w ramach programu Prezydencji Polski w UE, w Polsce prezentowana jest po raz pierwszy! Kuratorką wystawy i redaktorką albumu jest Karolina Puchała-Rojek.
Copyright Chomętowscy/Fundacja Archeologia Fotografii

Translate »