Gestykulacje, 1970 - 1978

Punktem wyjścia do fotograficznego cyklu „Gestykulacje” była seria prac malarskich i fotograficznych zatytułowana „Systemy”. Część malarska to seria obrazów abstrakcyjnych, w których Dłubak podzielił płótno na regularne układy pasów w różnych odcieniach tego samego koloru. Partia fotograficzna natomiast to dwa cykle ,,Gestykulacje” i ,,Kolekcja”. ,,Gestykulacje” to plansze złożone z 12 czarno-białych zdjęć każda. Naklejone, jedno pod drugim na płótno tworzą pasy. Każda z fotografii prezentuje inny gest z 12 częściowej sekwencji zaplanowanej przez Zbigniewa Dłubaka. Pozy wykonywane były przez nagą modelkę uchwyconą od kolan do szyi. Sfotografowane zostały też gesty samych dłoni na tle neutralnym i na tle łona. ,,Kolekcja”, w przeciwieństwie do posiadających ścisłą strukturę ,,Gestykulacji”, jest zbiorem gestów dowolnych, lub jednej pozy utrwalonej na kilku zdjęciach. Do tego cyklu należą także czteroczęściowe plansze na których ten sam gest wykonują trzy różne modelki.

Dłonie

W ramach cyklu „Gestykulacje” największa liczba zdjęć przedstawia dłonie wykonujące różne gesty na czarnym lub białym tle. Składnie i rozkładanie rąk, zaciskanie i otwieranie pięści, łączenie i rozdzielanie palców, skręt nadgarstków, odliczanie – to tylko niektóre z ruchów, które Dłubak fotografował w seriach podzielonych na dwanaście, szesnaście lub dwadzieścia cztery elementy. Kolejne elementy różnią się od siebie nieznacznie, tak że w ramach sekwencji trudno czasem wyznaczyć ich kolejność. Cykl stawia pytania o kontekstualny charakter gestów, możliwy wpływ wykonawcy na ich znaczenie i przekaz emocjonalny.
czytaj więcej

Korpusy

Nagie kobiece korpusy fotografowane od szyi po kolana na czarnym tle, wykonują precyzyjnie zaplanowane ruchy – opuszczają i podnoszą ramiona, zasłaniają i odsłaniają łono, piersi, łopatki. Chociaż gesty sprawiają wrażenie mechanicznych i bezosobowych, same ciała fotografowanych modelek noszą indywidualne znamiona, np. zmarszczki, włosy, ślady opalenizny. Podobnie jak w przypadku dłoni, serie przedstawiające poszczególne gesty dzielą się sześć lub dwanaście elementów.
czytaj więcej
Translate »