"Anarchiwa, okruchy, śmieci, cmentarze" - wykład Piotra Sadzika

Serdecznie zapraszamy 25.07 (wtorek) o g. 18 na prelekcję Piotra Sadzika pt. „Anarchiwa – okruchy, śmieci, cmentarze”.

Jak radzić sobie z wybrakowaniem i fragmentarycznością każdego archiwum? Czy archiwum to „szczęśliwe połączenie śmieci i cmentarzy” – jak pisał Leopold Buczkowski – i czy może ono zacząć pracować przeciwko tym, którzy chcą nim rozporządzać? Innymi słowy, w jaki sposób można by pomyśleć o anarchizmie archiwum, anarchiwach, które wyłamują się spod kontroli władzy?

Punktem wyjścia wykładu towarzyszącego wystawie „(Błąd) w inwentarzu” jest – pozornie prosta, a przynosząca poważne konsekwencja konstatacja, iż nie ma początku bez władzy, która ten początek ustanawia. Oznacza to, że nie ma obrazu przeszłości, który nie byłby kształtowany przez arbitralne decyzje co do selekcji i interpretacji materiału, jaki pozostawiła po sobie historia. Myśl ta została sformułowana w „Gorączce archiwum” Jacques’a Derridy (1930-2004), publikacji (wyd. 1995), w której ten francuski filozof zwraca uwagę na dwuznaczność greckiego ‘arche’, stanowiącego rdzeń słowa „archiwum”. ‘Arche’ oznacza zarówno „władzę”, jak i „początek”. Wychodząc od takiego spostrzeżenia, wykład przybliża charakter instytucji archiwum, zadając pytania o materialność jego zasobów.

Piotr Sadzik – filozof literatury, krytyk literacki, wykładowca na Wydziale Polonistyki UW. Autor książki „Regiony pojedynczych herezji. Marańskie wyjścia w prozie polskiej XX wieku” (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2023 w kategorii „Esej”). Współredaktor m.in. „Widm Derridy” (wraz z Agatą Bielik-Robson). Juror Nagrody Literackiej m. st. Warszawy.

Wykład towarzyszy aktualnej wystawie w FAF: „(Błąd) w inwentarzu”.

Autorki_rzy zdjęć uwzględnionych na wystawie: Janusz Bąkowski, Zofia Chomętowska, Maria Chrząszczowa, Zbigniew Dłubak, Jan Fleischmann i Waldyna Fleischmann, Andrzej Georgiew, Mariusz Hermanowicz, Jan Jastrzębski, Władysław Lemm, Marek Piasecki, Maciej Musiał, Danuta Rago, Tadeusz Sumiński, Harry Weinberg, Wojciech Zamecznik, Antoni Zdebiak.

Kuratorki: Anna Hornik i Marta Przybyło oraz zespół fundacji: Ewa Jadacka, Kamila Kobus i Kate Smuraga.

Organizator:

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. 

Translate »