Andrzej Georgiew w ramach Miesiąca Fotografii

Fundacja Archeologia Fotografii w kwietniu 2017 roku rozpoczęła prace nad archiwum wybitnego portrecisty, Andrzeja Georgiewa. Dzięki inicjatywie fotografów – Jakuba Certowicza, Michała Łuczaka i Jędrzeja Sokołowskiego w ramach Miesiąca Fotografii Kraków 2017 roku 21 maja zostanie otwarta wystawa przywołująca twórczość zmarłego w ubiegłym roku artysty.

Andrzej Georgiew (1963–2016) to fotograf, który nie realizował projektów fotograficznych, nie tworzył cykli, a mimo to pozostawił po sobie niezwykle spójny dorobek. W centrum jego zainteresowania znajdował się człowiek, a przede wszystkim ludzka twarz. Do portretowania podchodził jak do spotkania – spotkania pełnego skupienia i koncentracji. Dzięki temu ludzie na jego fotografiach są „obecni”.

Georgiew wielokrotnie wracał do tych samych postaci zdejmując z nich kolejne warstwy. Próbował w ten sposób wyrwać tę „obecność” z czasu i upamiętnić ją. Rezultatem tych spotkań są serie z pozoru podobnych ujęć. Drobne przesunięcia w ramach precyzyjnie skomponowanego kadru były przedmiotem fascynacji Georgiewa. Przyglądał się uważnie tym różnicom, starając się zrozumieć, co sprawia, że jedno zdjęcie staje się tym wybranym. Czasem świadomie zestawiał z sobą dwa lub cztery portrety, tworząc z nich kompozycje na jednym arkuszu papieru.

„Ciemnica” to słowo, którym Andrzej Georgiew określał swoją ciemnię fotograficzną. Pracował w niej przez wiele lat, z czasem intymna przestrzeń pracowni w naturalny sposób stała się archiwum. Wypełniały ją zarówno gotowe zdjęcia, starannie przygotowane powiększenia, jak i próbki czy stykówki. Nagromadzone materiały piętrzyły się chronologicznie niczym warstwy archeologiczne.

Zdjęcia składające się na wystawę zostały wybrane spośród tych, które znaleźliśmy w „ciemnicy”. Świadomie ograniczyliśmy pole poszukiwań do tego pomieszczenia, chcąc zaprezentować jedynie autorskie odbitki fotograficzne. Wystawa pokazuje to, co po zmarłym fotografie zostało „na wierzchu” – jest więc zarówno prezentacją wizerunków sfotografowanych przez Georgiewa osób, jak również materialnych fotografii, które po sobie pozostawił.

(tekst: M. Łuczak, J. Sokołowski)

Kuratorzy: Michał Łuczak, Jędrzej Sokołowski

Wystawie towarzyszy polsko-angielska publikacja – pierwsze wydawnictwo prezentujące szerzej twórczość Andrzeja Georgiewa. Publikacja zawiera teksty Marianny Michałowskiej, będący analizą formalną i historyczną portretowej twórczości Georgiewa oraz Katarzyny Kubisiowskiej, która opracowała rodzaj reportażowej biografii Georgiewa. Za edycję zdjęć i projekt książki odpowiedzialny jest Jakub Certowicz.

Wydawcą katalogu jest Fundacja Archeologia Fotografii.
Książka dostępna w sprzedaży od 19 maja.

Wystawa została zorganizowana w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017.

Andrzej Georgiew. Warstwy.
Wystawa w ramach Miesiąca Fotografii Kraków
Wernisaż: 21 maja 2017
Wystawa czynna 19.05–18.06.2017

Translate »