FORMA Festiwal Sztuk im. Wojciecha Zamecznika

11-29.12, przestrzeń miejska Warszawy Wystawy na warszawskich dworcach, projekty witryn sklepowych, spektakl teatralny, warsztaty i książka – polscy artyści stworzą prace inspirowane działaniami mistrza – Wojciecha Zamecznika.

Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni współcześni artyści, zajmujący się fotografią, wideo, projektowaniem i teatrem. Wszystkie prezentowane prace to premiery – powstały specjalnie na festiwal, a ich punktem wspólnym jest twórczość Wojciecha Zamecznika.

Festiwal, zorganizowany w czasie gorączki świątecznych zakupów, zaplanowany jest jako cykl wydarzeń, które można zobaczyć przy okazji, bez konieczności wyprawiania się do galerii. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

DLACZEGO WOJCIECH ZAMECZNIK?

Zamecznik był grafikiem, fotografem, projektantem plakatów i wystaw, autorem scenografii i okładek płyt, amatorsko zajmował się także muzyką i filmem. Był jednym z najciekawszych, wszechstronnych i inspirujących powojennych artystów. Progresywny i poszukujący, nie zamykał swoich wypowiedzi w ramach jednego medium. Stworzył rozpoznawalny styl projektowania, co wyróżnia go wśród przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Jego postawa twórcza jest równie inspirująca, co prace które pozostawił.

Tworzył tylko 20 lat, ale zostawił po sobie niezwykle bogate archiwum. Większość zbioru, który należy do rodziny artysty, znajduje się obecnie pod opieką Fundacji Archeologia Fotografii. Jest digitalizowany i merytorycznie opracowywany. Powstają wystawy i publikacje poświęcone twórczości Zamecznika. Festiwal jest kolejną odsłoną tego archiwum.
 
WYSTAWY NA DWORCACH
 
Anna Orłowska, Karolina Breguła, Jędrzej Sokołowski i Błażej Pindor inspirowali się głównie fotografią Zamecznika, która była jednym z jego ulubionych mediów. Eksperymentował w niej, próbował różnych technik, wykonywał fotografie reportażowe, podróżnicze, rodzinne i studia przedmiotów. Później często wykorzystywał je do projektów graficznych. Fotografował również jedną z nowopowstałych stacji kolei średnicowej, stąd też prace zostaną pokazane w przestrzeni dworców kolejowych: Stadion, Śródmieście i Powiśle.
Podczas festiwalu, wystawy dwukrotnie będzie można obejrzeć wspólnie z kuratorami i artystami.Oprowadzania przeznaczone są także dla osób z problemami widzenia i słuchu.
 
PROJEKTY WITRYN
 
W latach 60., a więc w czasach aktywności Wojciecha Zamecznika witryny sklepowe nie były oklejane krzykliwymi hasłami reklamowymi. Stanowiły przemyślane i estetyczne projekty, zwykle opracowane przez specjalnie przygotowanych do tego projektantów. Sam Zamecznik nie tworzył witryn sklepowych, jednak wielokrotnie zajmował się przygotowaniem przestrzeni wystawienniczych i handlowych na międzynarodowych targach.
Witryny warszawskich sklepów na Muranowie, Saskiej Kępie, Mokotowie i Śródmieściu przygotowują: Beza Projekt, Państwo Ebertowie, Pani Jurek, Maja Certowicz, Emilia Obrzut, Wiktoria Szawiel, Mirella von Chrupek, Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis / Centrala.
W ramach części poświęconej projektowaniu zapraszamy także na warsztaty dla dzieci i rodziców. Zachęcamy także do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszą witrynę.
 
SPEKTAKL
 
Przedstawienie z pogranicza wideo-teatru, przygotowane przez Jacka Papisa, inspirowane jest twórczością i życiem Wojciecha Zamecznika oraz filmem, do którego stworzył jeden z najbardziej znanych plakatów: „Pociągiem” J. Kawalerowicza.
 
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM NA STRONIE: WWW.FORMA.FAF.ORG.PL
 

 

Translate »