Ogon na horyzoncie! Zwierzęta we współczesnej fotografii – wybrane problemy

W piątek 9 lipca o godz. 18:00 zapraszamy na wykład on-line dr Doroty Łagodzkiej o zwierzętach we współczesnej fotografii, we współpracy z festiwalem Miesiąc Fotografii w Krakowie, wokół wystawy i książki Marty Bogdańskiej, Shifters.

Zwierzęta na dobre zadomowiły się we wszystkich formach sztuki dawnej i nowoczesnej, takich jak malarstwo, rysunek, rzeźba, fotografia, film i video art, obiekt, instalacja, performance i bio art. Niekiedy wręcz stawały się środkami wyrazu, materiałem lub uczestnikami i współautorami prac artystycznych. W fotografii istoty nie-ludzkie funkcjonują na dwóch poziomach: jeden z nich jest zarazem złożony i oczywisty: zwierzęta jako temat zdjęć, drugi – o którym się zazwyczaj zapomina – to użycie ich ciał w tradycyjnych technologiach fotograficznych, np. w postaci żelatyny. W wyjątkowych przypadkach to same zwierzęta stawały się fotografami.


Gatunki udomowione fotografowane były jako element rzeczywistości kulturowej i przyrodniczej: jako osoby, towarzysze, ofiary, niewolnicy, więźniowie, zabawki, żywność, trofea lub tajemniczy przedstawiciele dzikiej przyrody. Czasami celowo portretowane, upozowane, innym razem podpatrywane i ukradkowo uchwycone, bywały głównym tematem lub dopełnieniem kompozycji – elementem tła lub atrybutem ludzi. Zdarza się, że fotografie antropomorfizowały zwierzęta lub próbowały oddać ich prawdziwą naturę, gatunkową i jednostkową tożsamość. Ujawniały ich funkcjonowanie w sieci zależności naturo-kultury doby Antropocenu.


W jakich fotografiach zwierzęta mają status podmiotu, kiedy są sprawcze i w jaki sposób fotografie mogą służyć ich interesom? W jaki sposób nie-ludzccy mieszkańcy Ziemi sprzyjają zacieraniu granic między fotografią przyrodniczą, dokumentalną i artystyczną? Problemy te zostaną omówione na wybranych przykładach współczesnych fotografii.

Organizatorzy wydarzenia: FSW + SCF
Wydarzenie realizowane w ramach MFK 2021

Translate »