Sława Harasymowicz, Zatoka - nowa publikacja FAF/SCF

Zapraszamy do zapoznania się z najnowsza publikacją fundacji towarzyszącą wystawie Sławy Harasymowicz, Zatoka. 

Punktem wyjścia projektu Sławy Harasymowicz jest tragiczne wydarzenie, do którego doszło w ostatnich dniach II wojny światowej w Zatoce Neustadt, niedaleko Lubeki. Wtedy to w wyniku zbombardowania niemieckich statków przez brytyjskie siły powietrzne (RAF) zginęli więźniowie ewakuowani z obozu koncentracyjnego Neuengamme, wśród nich brat dziadka artystki, Marian Górkiewicz. 

Artystka podejmuje wieloletnie badania, aby poznać okoliczności śmierci krewnego, jednak zdają się one nie mieć końca. Kolejne tropy otwierają nowe sposoby odczytywania materiału dowodowego i prowokują do zadawania dalszych pytań. Jest to śledztwo z gruntu utopijne, oparte bardziej na „rzeczowych świadkach” niż świadectwach ludzkich, nikłej dokumentacji wizualnej w porównaniu z przytłaczającą ilością archiwalnych dokumentów i wielojęzycznych raportów. Czytaj więcej o projekcie>>>

Koncepcja: Anna Hornik
Koordynacja: Anna Hornik, Marta Przybyło
Ilustracje: dzięki uprzejmości artystki
Teksty: Marta Przybyło, Magdalena Ziółkowska
Projekt graficzny: Anna Hornik
Redakcja językowa, korekta: Julia Odnous-Pawlińska
Tłumaczenie: Aleksandra Szymczyk, Sława Harasymowicz (podpisy)Redakcja tekstu angielskiego: Soren Gauger
Przygotowanie ilustracji do druku:
Anna Hornik, Maciej Turczyniak

Wydawca: Fundacja Archeologia Fotografii

Publikacja towarzyszy wystawie o tym samym tytule, czynnej do 7 marca 2021 w Społecznym Centrum Fotografii/Fundacji Archeologia Fotografii, Chłodna 20 w Warszawie. Galeria otwarta w godzinach: pon.-pt.:11‒17.00, sb.-nd.: 11‒19.

Książka dostępna w siedzibie fundacji.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Translate »