Wojciech Zamecznik – Dom na głowie

21 maja o godzinie 20.00 w kinie Kultura odbędzie się premiera wyjątkowego filmu pokazującego taśmy filmowe z archiwum Wojciecha Zamecznika, wybitnego grafika i projektanta, opracowane przez reżysera i operatora Adama Palentę. Pokazowi będzie towarzyszyła muzyka Marcina Maseckiego. Po projekcji odbędzie się rozmowa z udziałem: Adama Palenty, Juliusza Zamecznika, Agnieszki Szewczyk, prowadzenie: Anna Theiss. Wstęp na wydarzenie:10 zł. Adres: Kino Kultura, Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa. 

 

Odkrywane po latach filmy amatorskie z PRL urzekają swoją formą i niepowtarzalnym poczuciem humoru. Rzadko są to jednak filmy ukazujące życie poza sferą publiczną. We wczesnym okresie PRL kamera filmowa nie była powszechnie dostępnym sprzętem. Filmy z lat 1949-1966, odkryte w archiwum grafika Wojciecha Zamecznika, są z tego punktu widzenia materiałem niezwykle cennym – zarówno pod względem estetycznym, jak i dokumentalnym. 

W niepokazywanych dotąd filmach czarno-białych i kolorowych, nakręconych przez Wojciecha Zamecznika na taśmie 16 mm i 8 mm, widzimy żonę, dorastających synów, ulubionego psa Figę oraz znajomych i współpracowników, m.in.: Stanisława Zamecznika i Maurycego Stryjeckiego. Śledzimy sceny w mieszkaniu Zameczników, wspólne wakacje, podróże zagraniczne. Jest to format amatorski w rękach grafika dobrze zorientowanego w technice i estetyce filmowej – sceny rodzinne są pieczołowicie wybrane i zmontowane przez autora, co sprawia, że wydają się mniej przypadkowe. 

Wśród odkrytych taśm znalazły się także filmy animowane i materiały eksperymentalne, powstałe w pracowni autora na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych lub na potrzeby innych projektów.

W swoim filmie Adam Palenta wykorzystuje wybór z ponad trzech godzin materiału filmowego Wojciecha Zamecznika, zdigitalizowanego przez Fundację w ramach programu „Archiwistyka społeczna” w 2012 roku. Ujęcia dokumentalne pokazywane są razem z pracami graficznymi oraz materiałem eksperymentalnym w niezmienionej formie. Interesującym obrazom towarzyszy muzyka Marcina Maseckiego.

Koncepcja i realizacja filmu: Adam Palenta
Współpraca: Julia Odnous
Muzyka: Marcin Masecki
Konsultacja merytoryczna: Juliusz Zamecznik, Monika Supruniuk
Produkcja: Fundacja Archeologia Fotografii, 2013
Czas trwania: 30 minut

 

Film „Dom na głowie” wraz z drugim filmem „Ja kinuję” Zofii Chomętowskiej będzie można zobaczyć ponownie w kinie Kultura w dniach: 22 i 29.05. (środa) godz. 21:00-22:00.  To wyjątkowa okazja zobaczenia dwóch filmów pochodzących z archiwów Fundacji Archeologii Fotografii. 

 

 

Digitalizację filmów Wojciecha Zamecznika dofinansowano w ramach programu Archiwistyka społeczna.

   

 

 

Wojciech Zamecznik – Dom na głowie from Archeologia Fotografii on Vimeo.

W trailerze wykorzystano improwizacje jazzowe Wojciecha Zamecznika. 

 

 

 

 

 
Translate »