Wszystkie kwiaty świata. Wykład Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek

Zapraszamy 25 października 2022 o 18:00 do naszej galerii na wykład towarzyszący wystawie „Glorioza. Fotografie Marii Chrząszczowej”.

Piękno i złożoność kwiatów stanowiły zawsze pokusę, a zarazem wyzwanie dla ludzi próbujących je uchwycić i przenieść na płaski obraz. Podczas wykładu Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek zastanowimy się, jak od wieków zmagano się z potrzebą zapisywania i przedstawiania flory oraz jaką rolę odegrała w tym fotografia. Wykład połączy pozornie odległe wątki i postaci takie jak Maria Chrząszczowa i Totmes II, a przewodniczkami po tej drodze zostaną rośliny. Będzie to opowieść subiektywna i zaskakująca, ponieważ rośliny, choć zjawiskowe i powabne, rzadko stawiane są w centrum uwagi.

Krystyna Jędrzejewska-Szmek
Artystka i biolożka. Osią jej zainteresowań są wzajemne powiązania i napięcia pomiędzy człowiekiem a „światem więcej-niż-ludzkim”. Jej praktyka jest oparta na badaniach, inspiruje się nauką, zachowując do niej krytyczny stosunek. Interesuje się krytycznymi studiami nad roślinami. Pracuje nie tylko w sferze wizualnej, ale też jako autorka tekstów i animatorka różnego rodzaju działań społecznych oraz warsztatów. Członkini Grupy ZAKOLE, która skupia się na poszukiwaniu sposobów opowiadania i doświadczania terenów takich jak bagna, a także przybliżania perspektywy zamieszkujących je istot (Zakole.pl). Przez wiele lat pracowała w Ogrodzie Botanicznym UW. Absolwentka Fotografii na ASP w Poznaniu, Sztuki Mediów na ASP w Warszawie oraz Biologii na Uniwersytecie Warszawskim. https://krystynaszmek.cargo.site/

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Translate »