Zapraszamy na warsztaty rodzinne z cyjanotypii towarzyszące wystawie Zdjęcie, które rośnie Nicolas Grospierre / Tadeusz Sumiński w ramach projektu Żywe archiwa.
22 maja (niedziela) – zapraszamy między 15.00 a 17.00
Miejsce: Zielone podwórko na tyłach kamienicy ul. Koszykowa 1
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci powyżej 6 roku życia wraz z rodzicami.
Koszt warsztatów: dorosły – 10 zł, dzieci – 5 zł
Co to jest cyjanotypia? Jakim cudem na zwykłej kartce papieru oświetlonej promieniami słońca pojawia się obraz?
Podczas warsztatów bez użycia aparatu powstaną fotografie przedstawiające kwiaty, gałązki, koronki, a także kompozycje wycięte w szablonie. Zajęcia będą również niepowtarzalną okazją do samodzielnego wykonania odbitki cyjanotypowej z negatywu Tadeusza Sumińskiego. Zrób sobie sam pamiątkę z wystawy!
Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych. Wykorzystuje się w niej światłoczułość soli żelaza. Poprzez naświetlenie podłoża pokrytego emulsją uzyskuje się charakterystyczne niebieskie obrazy o bardzo dobrym odwzorowaniu rysunku. Metodę opracował w 1842 r. Sir John William Herschel, a jako jedna z pierwszych wykorzystała ją biolog Anna Atkins, która w 1843 r. wydała książkę dokumentującą algi i paprocie z ilustracjami wykonanymi w tej technice. W późniejszych latach cyjanotypia wykorzystywana była do powielania planów architektonicznych i dokumentów, a wkrótce stała się popularna wśród artystów dążących do zachowania w fotografii efektów malarskich.
Warsztat współfinansuje: Miasto Stołeczne Warszawa
Projekt Żywe Archiwa finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.