Piknik na skale. Fotografie Stefana Bursche

Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Stefana Bursche. Wernisaż odbędzie się 7 listopada (piątek), w godzinach 18.00-20.00Galerii FF w Łodzi, ul. Traugutta 18. Wystawa czynna do 29 listopada 2014
Stefan Bursche (1887-1940),  z zawodu inżynier, przez większość życia był związany z Łodzią i Pabianicami, gdzie pracował w zakładach włókienniczych Geyera i Krusche Endera.  W życiu pozazawodowym Bursche  był pasjonatem wycieczek krajoznawczych, w których uczestniczył jako członek Łódzkiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i łódzkiego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego. Prawdopodobnie w związku z tą aktywnością rozwinął swoje zainteresowania fotograficzne.

Spuścizna  Stefana Bursche, zawierająca ponad 800 negatywów (w tym szklanych i celuloidowych) wykracza swoim charakterem poza zwykły zbiór rodzinny – zarówno poprzez obszerność i tematykę, jak i wartość historyczną i artystyczną.  
W zbiorze zachowały się zdjęcia z okresu od ok. 1910 roku do lat 30. XX wieku. Najliczniejsza i zarazem najwcześniejsza część zdjęć to fotografie z wycieczek krajoznawczych.  Jako fotograf – turysta  Bursche dokumentował przede wszystkim Tatry, ale także inne miejsca w Polsce, gdzie jeździł wraz z innymi członkami towarzystw krajoznawczych – jak Jurę Krakowsko-Częstochowską, czy najbliższe mu województwo Łódzkie. Grupy kobiet w wytwornych kapeluszach  na górskich szlakach, ujęcia szczytów, czy wysmakowane portrety – jak ten przedstawiający młodych, eleganckich mężczyzn pozujących na skale,  oczarowują nastrojowością, a często też staranną kompozycją kadrów. Zbiór wczesnych zdjęć Bursche dobrze wpisuje się w zjawisko powiązanej ze sobą popularyzacji wycieczek krajoznawczych, czy szerzej pojmowanej aktywności turystycznej, z upowszechnieniem  fotografii jako ambitnego hobby. Na zdjęciach widzimy zresztą też innych amatorów fotografów.
Wśród ujęć  z wycieczek pojawia się też przyszła żona Stefana – Zofia Kopczyńska, dzieląca jego krajoznawcze zainteresowania. Z czasem, wraz z dwoma córkami Jadwigą i Marią, stanie się jedną z ważniejszych bohaterek jego późniejszych zdjęć, które od połowy lat 20-tych koncentrują się coraz bardziej na życiu rodzinnym. 
Materiał został opracowany dzięki współpracy Fundacji Archeologia Fotografii z prawnukiem autora, Stefanem Gardawskim. Wystawa w Galerii FF  w Łodzi jest pierwszą szerszą prezentacją tego zbioru i została dofinansowana przez Miasto Łódź.
Przed wernisażem, o godzinie 15.30-17.30  odbędzie się także spotkanie z serii „Odkurzamy domowe archiwa”. Zapraszamy wszystkie osoby chętne do pokazania swoich kolekcji na konsultacje jak chronić własne zbiory fotograficzne. Podczas otwarcia wystawy, o godzinie 18.30 zapraszamy także na spotkanie z rodziną fotografa: wnukiem Juliuszem i prawnukiem Stefanem Gardawskimi.

Kuratorka: Marta Przybyło-Ibadullajev

Wernisaż wystawy: 7 listopada, 18.00-20.00

Galeria FF, ul. Traugutta 18, Łódź

Wystawa czynna: 8 – 29 listopada 2014

|wtorek-sobota 14.00-18.00 

 

Organizatorzy:

            

                   

Projekt współfinansuje Miasto Łódź. 

 

 

 

Translate »