Jan Jastrzębski, Relacja

Serdecznie zapraszamy na wystawę Jan Jastrzębski, Relacja. Przebudowa Mostu Poniatowskiego. Wernisaż odbędzie się 11 maja 2017 (czwartek) o godzinie 18.00.
Wystawa jest pierwszą prezentacją autora w galerii Fundacji Archeologia Fotografii i inauguruje pracę fundacji nad archiwum fotografa. Jan Jastrzębski (1925-2001) pracował jako reporter dla „Kraju” i „Miesięcznika Polskiego” („The Polish Review”/ „La Revue Polonaise”). Fotografował polską prowincję, przemysł, zajmował się dokumentacją dzieł sztuki, fotografią krajobrazową.

Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują prezentowane na wystawie zdjęcia dokumentujące remont Mostu Poniatowskiego, jaki miał miejsce w latach 1985-1990, w związku z wymianą jego stalowej konstrukcji. Mieszkający na Powiślu Jastrzębski śledził kolejne etapy demontażu jej fragmentów, a później (w mniejszym stopniu) odbudowy.

Kontrastowe odbitki, o głębokiej, nasyconej czerni, ukazują rozciągnięty w czasie proces niszczenia i odbudowy mostu. W odsłoniętą konstrukcję, niegdyś skrytą pod dachem, wdzierał się śnieg i piach. Widoczne na niektórych zdjęciach opustoszałe przestrzenie, sfotografowane w okresie zimowym, kiedy wstrzymane były prace remontowe, przywołują na myśl starą teatralną dekorację; gdzie indziej wokół złowrogiego szkieletu toczy się normalne życie. W fotografiach z późniejszego etapu przebudowy, fragmenty przęseł, niczym w instalacjach Christo, przysłonięte są ogromnymi płachtami materiału.

Interesujące formalnie, wywołujące niepokój fotografie nabierają z czasem charakteru symbolicznego. W historii powstałego tuż przed I wojną światową, kilkakrotnie niszczonego i przekształcanego mostu odbijają się dzieje całego miasta. Zaprojektowany przez Mieczysława Marszewskiego i Wacława Paszkowskiego, z wystrojem autorstwa Stefana Szyllera most został zniszczony w 1915 roku przez wojska rosyjskie. Odbudowany w latach 20. był świadkiem słynnego spotkania Józefa Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim podczas przewrotu majowego w 1926 roku. Wysadzony w czasie powstania warszawskiego, odbudowany według projektu Stanisława Hempla został oddany do użytku jako jedna z pierwszych powojennych inwestycji w 1946 roku. Uchwycony przez Jastrzębskiego remont miał miejsce w okresie przełomu ustrojowego w Polsce, co pozwala odnieść się również do symboliki mostu związanej z połączeniem dwóch rzeczywistości. W świetle wielu przebudów, demontaży i rozbiórek ważnych dla historii Warszawy obiektów, prowokuje też pytania o charakter i dynamikę procesów zachodzących w przestrzeni miejskiej.
Wystawa z cyklu “Warszawa nieoczywista”
Kuratorka: Marta Przybyło-Ibadullajev

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Lokal przy ulicy Andersa 13 wykorzystywany jest na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Jan Jastrzębski
Relacja. Przebudowa Mostu Poniatowskiego
Wernisaż: 11 maja 2017, godzina 18.00
Wystawa czynna: 12 maja – 4 czerwca 2017

Translate »