Jeśli zimową nocą podróżny…

W galerii FAF trwa wystawa Jeśli zimową nocą podróżny… .
Fotografie Wojciecha Zamecznika  (1923–1967), drobne notatki, studia, czasem robocze powiększenia, łączy oniryzm i surrealistyczna wrażliwość wizualna. Prawie każda pochodzi z innego „porządku”, czemu innemu służyła, była elementem innej narracji, a jednak formalnie są sobie bliskie.

Pokazywane na wystawie w galerii Fundacji Archeologia Fotografii fotografie i fragmenty nagrań filmowych uchylają przed nami zasłonę rzeczywistości. Zobaczymy grupę przetworzonych, odrealnionych zdjęć, które posłużyły do czołówki filmu Jutro premiera (reż. Janusz Morgenstern, 1962); fragment abstrakcyjnej serii zdjęć tuszu w wodzie; miniaturowe, niezwykłe widoki przedmiotów codziennego użytku, prawdopodobnie jedne z pierwszych fotografii wykonanych przez Zamecznika; kolorową serię jarmarcznych fotografii i slajdów z początku lat 60. W ramach pokazu będzie można zobaczyć również  projekcję wybranych fragmentów  taśm 16 mm z archiwum filmowego Wojciecha Zamecznika, zdigitalizowanego przez FAF. 

Podobnie jak czytelnicy niezwykłej powieści Italo Calvino możemy się zagubić w tych miniaturach, często nieważnych i pobocznych , by wejść w nową opowieść, w której znajdujemy echa wcześniejszej. 

Wystawa odsłania fragment nagrań filmowych Wojciecha Zamecznika,  z których szerszy wybór  zostanie zaprezentowane w postaci filmu  wg koncepcji Adama Palenty w maju 2013 roku.

Kuratorka: Karolina Ziębińska-Lewandowska, współpraca: Julia Odnous
wystawa czynna do 7 czerwca 2013
otwarcie wystawy: 23 kwietnia 2013, o godzinie 19.00. 

Prezentowane na wystawie fotografie są skanowane i opracowane w ramach projektu digitalizacyjnego współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

fotografia: Wojciech Zamecznik, bez tytułu, lata 60. © Juliusz Zamecznik / FAF

Translate »