Katalog "Wojciech Zamecznik Foto-graficznie"

Zapraszamy do zapoznania się z nowym wydawnictwem Fundacji: katalogiem „Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie” towarzyszącym wystawie w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Jest to pierwsza tak znacząca publikacja przybliżająca twórczość jednego z najważniejszych polskich projektantów drugiej połowy XX wieku, wybitnego przedstawiciela polskiej szkoły plakatu.

W publikacji, obok reprodukcji większości prac, jakie można znaleźć na wystawie w Zachęcie, znalazły się teksty dające szerszy kontekst twórczości Wojciecha Zamecznika, przybliżające jego najważniejsze realizacje w zakresie wystawiennictwa autorstwa Katarzyny Jeżowskiej oraz projektowania graficznego wczesnego okresu pióra Marcina Lachowskiego. Znaczącym elementem publikacji jest wzbogacone o cytaty z prasy kalendarium autorstwa Agnieszki Szewczyk oraz wywiad z synem artysty, Juliuszem Zamecznikiem.  Ponadto w katalogu znalazł się tekst sytuujący twórczość Zamecznika w kontekście nurtu nowoczesności obecnej w polskiej sztuce lat 50., autorstwa współredaktorki książki, Karoliny Ziębińskiej-Lewadowskiej, oraz esej Julie Jones pokazujący fotograficzną twórczość Zamecznika w kontekście sztuki francuskiej i szwajcarskiej oraz tekst drugiej redaktorki tomu, Karoliny Puchały-Rojek, dotyczący rodzinnych i podróżniczych fotografii Wojciecha Zamecznika.

Projekt graficzny katalogu wykonany został przez Annę i Magdalenę Piwowar, tłumaczenia na angielski wykonali Anna Micińska oraz Krzysztof Rowiński. Za redakcję językową i korektę odpowiadała Julia Odnous.

Katalog składa się z 341 stron, na których znalazło się 283 ilustracji, został wydany w nakładzie 600 sztuk.

O KSIĄŻCE
Wydawca: Fundacja Archeologia Fotografii: www.faf.org.pl
Wersja językowa: polsko – angielska
Tytuł: Wojciech Zamecznik Foto-graficznie
Redakcja: Karolina Ziębińska-Lewadowska,  Karolina Puchała-Rojek
Projekt graficzny: Anna i Magdalena Piwowar
Dystrybucja: prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny
ISBN: 978-83-64443-07-7
 
Projekt współfinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Stołeczne Warszawa
 
 
 

 

 

 

 

Translate »