Premiera filmu Chomętowskiej

Zapraszamy na premierę filmu Zofii Chometowskiej Ja kinuję, 17 stycznia 2013 (czwartek), o  godzinie 19.45, w  Kinie Iluzjon, ul. Narbutta 50a, Warszawa. Po projekcji zapraszamy na dyskusję o filmie, a podczas całego wieczoru także na kiermasz wydawnictw Fundacji. Wstęp: 11 zł
Ja kinuję to unikatowy materiał filmowy Zofii Chomętowskiej z końca lat 20-tych odsłaniający fragmenty z prywatnego życia  Chomętowskiej, jej rodziny i przyjaciół. Film ten to wyjątkowy 25 minutowy montaż, wg koncepcji Karoliny Puchały-Rojek, z komentarzem literackim Mikołaja Łozińskiego i muzyką Kapeli ze wsi Warszawa.

Materiał ten, podobnie jak sam fakt kręcenia filmów przez Chomętowską pozostawał nieznany, choć ta najciekawsza polska fotografka pierwszej połowy XX wieku, na wystawie w Poznaniu w 1929 roku, debiutowała nie pokazem zdjęć a filmem. Nietypowa taśma Pathé Baby z perforacją w środku, zdigitalizowana i zmontowana z inicjatywy  Fundacji Archeologia Fotografii, odkrywa fenomenalne i unikalne na polską skalę zdjęcia z prywatnego życia Chomętowskiej, z Porochońska – miejsca jej urodzenia, z Królikarni, Wenecji i Tunezji. Na taśmie obok samej Chomętowskiej pojawia się jej mąż Jakub (prawdopodobnie też autor wielu ujęć), Izabella Radziwiłł, gen. Carton de Wiart, Jadwiga Tereszczenko, Józef Haller, Michał Pawlikowski i wiele innych znanych osób. 
Po projekcji zapraszamy na dyskusję wokół amatorskich filmów dokumentalnych i zjawiska found footage. W rozmowie udział wezmą: Tadeusz Sobolewski, Monika Supruniuk, Tomasz Dubiel oraz współtwórcy filmu: Mikołaj Łoziński, Karolina Puchała-Rojek, rozmowę poprowadzi Jakub Śwircz.
Ponadto w czasie wydarzenia będzie można kupić nowo wydaną publikację z wyborem zdjęć prywatnych z archiwum Chomętowskiej oraz serię wydawnictw z cyklu „Żywe Archiwa” –  wszystkie w cenie promocyjnej.
Dzień wcześniej w galerii Fundacji Archeologia Fotografii odbędzie się wernisaż nowego projektu Marzeny Nowak. To instalacja dźwiękowa połączona z projekcją krótkiego fragmentu z zapisu filmowego Zofii Chomętowskiej. Instalacja, będąca intymnym dialogiem kobiety i mężczyzny, stworzona na podstawie dialogów m.in. z filmów Antonioniego i Bergmana wydobywa prywatny aspekt filmu i fotografii Chomętowskiej. Wystawa odbywa się w ramach projektu „Żywe Archiwa”.

Digitalizacja filmu została dofinansowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach programu „Dziedzictwo Cyfrowe”. 

 

 

Produkcja filmu: Fundacja Archeologia Fotografii, 2012, 25 minut
Tekst literacki: Mikołaj Łoziński,  czyta: Julia Staniszewska
Koncepcja: Karolina Puchała-Rojek
Montaż: Marek Wlezień, oprawa dźwiękowa: Joanna Fidos
Muzyka: Kapela ze wsi Warszawa
Konserwacja taśmy i nadzór nad digitalizacją: Monika Supruniuk
Edycja cyfrowa obrazu: Stanisław Jarmoła, Piotr Hyłwa
Digitalizacja: Telewizja Polska SA, Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych

Ja kinuje! from Archeologia Fotografii on Vimeo.

Translate »