Wystawa Antoniego Zdrodowskiego

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii białostockiego dokumentalisty Antoniego Zdrodowskiego. Wernisaż odbędzie się 3 kwietnia (czwartek) o godz. 18.30 w galerii Fundacji na Andersa. Kuratorem wystawy jest Grzegorz Dąbrowski. Tego dnia zapraszamy też do sąsiadów – Galerii Starter i Stacji Muranów.

Nowy sezon w galerii Fundacji Archeologia Fotografii otwieramy wystawą Antoniego Zdrodowskiego – białostockiego dokumentalisty, który przez lata tworzył złożony portret powojennego społeczeństwa polskiego. Na jego zdjęciach znajdziemy codzienność komunistycznej Polski, zwykłe miejskie życie: stragany, bary mleczne, pochody, akademie, ale też wyścigi samochodowe, zajęcia studentów medycyny czy portrety studyjne. 

Wystawa odbywa się w ramach cyklu Fototeka, w którym prezentujemy niezwykłe odkrycia archiwalne spoza Warszawy, nieznanych artystów, dokumentalistów i rzemieślników, których prace przez lata pozostawały zapomniane. 

Po wernisażu wystawy Antoniego Zdrodowskiego zapraszamy, po sąsiedzku, do Galerii Starter na otwarcie wystawy Mikołaja Moskala Wspomniana figura (godz. 19) i do Stacji Muranów na spotkanie autorskie wokół książki Jana Gondowicza Duch opowieści (godz. 19.30). 

Do zobaczenia na Andersa 13.  

 

Antoni Zdrodowski, Fotografie

Negatywy Antoniego Zdrodowskiego ponad pół wieku przeleżały w piwnicy, w domu rodziny artysty. To w sumie kilka tysięcy klatek. W całej swojej różnorodności ten zbiór to fotograficzny skarb – wspaniały portret miasta i jego mieszkańców, pełen socjologicznych smaczków. Do tego bardzo uniwersalny. Przenosiny w czasie, kilka dekad wstecz – gwarantowane. To fotografie, które wychodzą poza granice fotoreportażu, są czymś więcej niż tylko fotograficznym dokumentem. To opowieść, o dużej wartości artystycznej, emocjonalnej i historycznej. Ale bez nostalgii. Komunistyczny smutek i opresja, wychodzenie na prostą po wojnie, odbudowa, milicjanci, dysydenci i zwykli mieszkańcy.

Archiwum ponad rok temu trafiło do „Gazety Wyborczej”. Publikowane było w serwisie bialystok.gazeta.pl, tam zbierane były też informacje o autorze i o tym, co przedstawiają kadry. W czerwcu 2013 roku w białostockiej Galerii Sleńdzińskich odbyła się wystawa „Antonii Zdrodowski. Fotografie”.  

Grzegorz Dąbrowski

Antoni Zdrodowski urodził się 13 czerwca 1924 r. Zajmował się fotografią dokumentalną, naukową i reporterską. Pracował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, Akademii Medycznej w Białymstoku, animował amatorski ruch fotograficzny w Białymstoku. Zmarł 27 grudnia 2008 r.

wystawa czynna: od 4 do 30 kwietnia 
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, Warszawa
godziny otwarcia: 
pon., czw., pt.: 10.00-17.00
wt., śr.: 11.00-19.00

………………………………………………………………………………………………………

MIKOŁAJ MOSKAL
Wspomniana figura
kiedy: 3 kwietnia, godz.19.00
gdzie: Galeria Starter, ul. Andersa 13, Warszawa
Wystawa czynna do 06.05.2014
www.starter.org.pl

…………………………………………………………………………………………………………..

spotkanie autorskie wokół książki Jana Gondowicza „Duch opowieści”
kiedy: 3 kwietnia, godz. 19.30
gdzie: Stacja Muranów, ul. Andersa 13, Warszawa
Z Janem Gondowiczem będą rozmawiać Piotr Paziński i Grzegorz Wysocki. 
Wydawca książki: Wydawnictwo Nisza

 

 

 

 
Translate »