Zamecznik Now!

Wojciech Zamecznik (1923-1967), wybitny grafik, jeden z twórców Polskiej Szkoły Plakatu, w swoich realizacjach graficznych konsekwentnie stosował fotografie własnego autorstwa. Przetwarzał je, eksperymentując z różnym technikami światłoczułymi, tworzył abstrakcyjne zapisy świetlne jako motywy do przyszłych plakatów i okładek lub wykorzystywał, nacechowane niezwykłą wrażliwością formy, fotografie dokumentalne, robione na co dzień i podczas podróży. Wystawa Zamecznik Now czynna do 4 listopada.

Okres, w którym związki fotografii i grafiki były najciekawsze i najbardziej intensywne, to lata 1959-1965, i z tego też czasu pochodzą pokazywane na wystawie realizacje. Dzięki pracy nad doskonale zachowanym archiwum artysty możliwe jest prześledzenie kolejnych etapów powstawania makiety plakatu, pokazanie stadiów początkowych, skoncentrowanych na poszukiwaniu właściwego materiału fotograficznego, po wersje finalne z wprowadzonym kolorem i liternictwem. Wystawie towarzyszy publikacja z tekstem Karola Sienkiewicza, zaprojektowana przez Rafała Benedeka.
Pokaz jest częścią programu „Żywe archiwa” realizowanego przez Fundację AF od 2011 roku i dofinansowany został ze środków MKiDN.

Czytaj o Wojciechu Zameczniku>>>
Zobacz galerię prac finalistów konkursu Zamecznik Now>>>

Finansowanie projektu Żywe Archiwa: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współfinansowanie publikacji: Narodowe Centrum Kultury
Sponsor konkursu: Samsung Electronics Polska
Partnerzy konkursu: STGU, Stacja Muranów
Patroni medialni: Fotopolis, Foto, Artinfo, Fotografia Kolekcjonerska
Lokal przy ulicy Andersa 13 wykorzystywany jest na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Translate »